13.05.2013, 13:01

Nie licz na kredyt zabezpieczony udziałami w nieruchomości

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 3 głosów)

Jeśli ktoś posiada jedynie udziały w danej nieruchomości, właściwie nie ma szans na kredyt ani pożyczkę hipoteczną. Rozwiązaniem może być zniesienie współwłasności, jeśli jest to możliwe.

Comperia.pl zapytała banki udzielające kredytów i pożyczek hipotecznych, czy usiadłyby do rozmów z osobą, która jako zabezpieczenie zobowiązania zaproponowałaby jedynie udziały w danej nieruchomości. Odpowiedź była w zasadzie jednogłośna: „nie”. W obecnej ankiecie na „tak” opowiedział się tylko bank Citi Handlowy, w poprzednich podobnych badaniach także pozytywnie odpowiadały tylko bardzo nieliczne banki. Stąd wniosek, że o kredyt czy pożyczkę zabezpieczoną udziałami na nieruchomości jest bardzo trudno i można go uzyskać tylko w szczególnych przypadkach.

Dlaczego banki nie podchodzą entuzjastycznie do takiej formy zabezpieczenia? To bardzo proste. Wpis hipoteczny w księdze wieczystej nieruchomości daje im ten komfort, że gdyby kredytobiorca nie wywiązywać się z obowiązku spłaty kredytu, to mają prawo zbyć zabezpieczenie i odzyskać przynajmniej część swoich należności. Tymczasem jak zbyć nieruchomość, której bank jest tylko współwłaścicielem? Właśnie - to właściwie niewykonalne.

Czy jest wobec tego jakieś wyjście? Teoretycznie można poprosić pozostałych współwłaścicieli nieruchomości, aby bank zabezpieczył się na niej całej. Trudno sobie jednak wyobrazić, aby ci przyjęli taką propozycję z aprobatą.

Rozwiązaniem może być także wyodrębnienie lokalu, tak aby część nieruchomości która miałaby być zabezpieczeniem kredytu miała własną księgę wieczystą, i aby tylko ona została obciążona hipoteką. Taki podział nieruchomości nie zawsze jest jednak możliwy (jak podzielić małe mieszkanie w bloku?). Ponadto, wydzielenie lokalu z większej nieruchomości także wymaga akceptacji ze strony pozostałych współwłaścicieli. Wyodrębniony lokal powinien, rzecz jasna, spełniać wszelkie wymogi budowlane.

Niemniej wyodrębnienie lokalu jest bodaj najbardziej prawdopodobnym do realizacji pomysłem. Trzeba uzbroić się jednak w cierpliwość, bo formalności związane z wyodrębnieniem lokalu oraz otrzymaniem kredytu będą na pewno czasochłonne. Oczywiście, wysokość wnioskowanego kredytu powinna być adekwatna do wartości wyodrębnionego lokalu, a nie całej nieruchomości.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (13.05.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Ile kosztuje eMakler w mbanku? 14.12.2015 15:24 przez:
marius

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Poliso- lokata jako prezent. 4.5.2016 20:57 przez:
Karakal
Jakie wybrać AC- internet? 7.4.2016 15:56 przez:
jaqen

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Kupno mieszkania na firmę 12.11.2015 8:18 przez:
kuba

forum finansowe dla firm

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty