2010-04-08 08:58:01

Najlepsze konto oszczędnościowe-sprawdź najlepsze alternatywy dla lokat!

Codzienne oszczędzanie nie musi kojarzyć się z tradycyjną lokatą bankową. Obecnie banki oferują szeroką gamę produktów inwestycyjnych o znacznie bardziej rozbudowanej funkcjonalności. Sztandarowym przykładem jest rachunek oszczędnościowy – hybryda konta osobistego i lokaty terminowej. Gdzie obecnie można znaleźć najlepsze konto oszczędnościowe? Sprawdź z Comperią i zacznij pomnażać swój kapitał!
Prawie jak ROR – „prawie” robi różnicę
Konto oszczędnościowe zdaje się być złotym środkiem dla osób, które chcą swobodnie dysponować swoimi pieniędzmi i jednocześnie dostawać odsetki. Należy jednak pamiętać, że rachunek oszczędnościowy, jak sama nazwa wskazuje, jest przede wszystkim produktem służącym do oszczędzania, zaś proces ten nieodłącznie wiąże się z częściową rezygnacją z codziennego rozporządzania własnymi środkami.
Owszem, konto oszczędnościowe posiada cechy rachunku ROR, jednak nie może być używane jako jego zamiennik. W przeciwnym wypadku straci swoje właściwości pomnażania kapitału i zamieni się w generator kosztów. Dlaczego? Funkcjonalności charakterystyczne dla konta osobistego są w przypadku rachunku oszczędnościowego zazwyczaj mocno ograniczone pod względem ilościowym. Na przykład klient może zlecać przelewy, ale tylko pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny, zaś za każdy kolejny trzeba zapłacić jak za zboże (w granicach 10 zł). To samo tyczy się korzystania z karty płatniczej dołączonej do konta oszczędnościowego. Dlatego trzymając pieniądze na takim rachunku trzeba zdawać sobie sprawę, że głównym celem jest oszczędzanie, zaś dodatkowe usługi stanowią tylko opcję, z której powinno się korzystać sporadycznie. Konto oszczędnościowe to ulepszona wersja lokaty terminowej, nie rachunku osobistego.
 
Procent jak na lokacie
Najlepsze konta oszczędnościowe stanowią obecnie bardzo silną konkurencję dla tradycyjnych lokat. Powód jest bardzo prosty – można na nich zarobić tyle samo, a dodatkowo otrzymuje się coś więcej (swobodę). Na większości rachunków oszczędnościowych odsetki należą się za każdy kolejny dzień oszczędzania – klient nie ma z góry wyznaczonego okresu zamrożenia swojego kapitału. W przypadku lokaty jest zgoła inaczej, zerwanie lokaty przed terminem umownym skutkuje często całkowitą bądź częściową utratą dotychczasowych odsetek.
Oprocentowanie konta oszczędnościowego może zależeć od bieżąco stanu salda na rachunku. Poniżej prezentujemy ranking rachunków oszczędzających dla kwoty 2 i 25 tys. zł. Przy niższym saldzie (2 tys. zł) tytuł najlepszego konta oszczędnościowego przypada produktowi Kredyt Banku. Wprawdzie na pierwszym miejscu znajduje się Konto Oszczędnościowe z oprocentowaniem 6 proc. rocznie, jednak w ujęciu rzeczywistym wyższe odsetki dostaniemy inwestując na Koncie Oszczędnościowym – Lokacie Swodobnej. Jest to efekt częstotliwości kapitalizacji odsetek – na Lokacie Swobodnej odsetki kapitalizowane są codziennie, co pozwala na uniknięcie podatku od dochodów kapitałowych i zwiększenie realnego oprocentowania aż do 7 proc.! Minusem jest obowiązek posiadania konta osobistego w banku, na które każdego dnia przelewane są odsetki. Wymóg założenia rachunku ROR, aby móc skorzystać z oferty oszczędnościowej jest częstą praktyką stosowaną przez banki na naszym rynku. Podane oprocentowanie w ofercie Kredyt Banku ma ponadto charakter promocyjny i obowiązuje tylko do 20. czerwca bieżącego roku. Konta, które uplasowały się na kolejnych miejscach należą już do stałej oferty banków, zaś odsetki na Rachunku Mocno Oszczędzającym i Sezam Oszczędzam kapitalizowane są każdego dnia.
 
 
 
Najlepsze konta oszczędnościowe przy saldzie 2 tys. zł
 
 
Bank
Konto oszczędnościowe
Oproc.
Czy wymagany jest ROR?
1
Kredyt Bank
Konto Oszczędnościowe
6,00%
NIE
2
Kredyt Bank
Konto Oszczędnościowe – Lokata Swobodna
5,67%
TAK
3
Polbank EFG/
Rachunek Mocno Oszczędzający
5,35%
TAK
4
Bank BPH
Sezam Oszczędzam
5,05%
NIE
5
Citi Handlowy
Konto SuperOszczędnościowe
5,05%
TAK
źródło: porównywarka finansowa www.comperia.pl

 
 
 
Przy wyższym saldzie, przekraczającym 20 tys. zł, z gry wypadają konta „antybelkowe”. Osoby, które dysponują już dużo większym kapitałem (rzędu kilkuset tys. zł) muszą ponadto zwracać uwagę na progi oprocentowania dla znacznych kwot. Oprocentowanie Konta SuperOszczędnościowego w Citi Handlowym dla salda od 50 tys. zł (w przypadku posiadaczy Konta Osobistego Citigold od 100 tys. zł) spada do 4,04 proc. Podobne ograniczenia obowiązują na Rachunku Mocno Oszczędzającym Polbanku, dla kwot od 17,5 do 200 tys. zł oprocentowanie wynosi 4,2 proc., powyżej 200 tys. zł wraca do poziomy 5,05 proc.
 
Najlepsze konta oszczędnościowe przy saldzie 25 tys. zł
 
 
Bank
Konto oszczędnościowe
Oproc.
Czy wymagany jest ROR?
1
Kredyt Bank
Konto Oszczędnościowe
6,00%
NIE
2
Citi Handlowy
Konto SuperOszczędnościowe
5,05%
TAK
3
Polbank EFG/
Rachunek Mocno Oszczędzający
5,00%
TAK
4
DnB Nord
Konto Oszczędnościowe
5,00%
NIE
5
Allianz Bank
Allianz Konto Oszczędnościowe PLUS
4,90%
TAK
źródło: porównywarka finansowa www.comperia.pl
 
 
 
Które Twoim zdaniem konto oszczędnościowe jest najlepsze? Podziel się swoją opinią z innymi na naszym forum!
 
Comperia.pl
 
2010-04-08
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
3.85 %
Kredyty hipoteczne