2009-09-24 16:27:31

Najlepsze konto – darmowe czy funkcjonalne?

W dzisiejszych czasach konto bankowe to nieodłączny element życia. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez rachunku osobistego. Jak jednak wybrać najlepsze konto? Dla każdego klienta liczą się inne parametry. Ilu użytkowników – tyle potrzeb. Comperia podpowiada czym kierować się w wyborze najlepszego rachunku bankowego.

Zdecydowana większość banków oferuje rachunki osobiste, a niektórzy łączą je wręcz z innymi produktami w ramach polityki cross-selling. Rachunki różnią się nie tylko ceną, ale i funkcjonalnością. W zależności od wieku, sytuacji finansowej i potrzeb możemy zmieniać profile naszego konta. Co brać pod uwagę wybierając najlepszą dla siebie ofertę?Cena
Klienci zaliczający się do młodzieży bądź studentów nie będą mieć większych problemów ze znalezieniem tanich lub całkowicie bezpłatnych rachunków. Coraz więcej banków otwiera się na młodych  użytkowników w ramach inwestowania w przyszłych, potencjalnych klientów. Dorośli i zarazem bardziej wymagający użytkownicy kont, którzy przelewają swoje dochody na rachunek bankowy oraz korzystają z coraz to większej ilości produktów mogą mieć już problem ze znalezieniem bezpłatnego rachunku w swoim banku. Czasem jednak za opłatą idzie funkcjonalność, którego nie zaoferują nam bezpłatne rachunki. Korzystne jest wcześniejsze porównanie ofert i dobranie według parametrów najlepszej dla siebie oferty. Przykładowo, jeśli kilka rachunków kosztuje tyle samo, każdy może różnić się takimi detalami jak kwota maksymalnego debetu, ilość oddziałów w twojej miejscowości, czy chociażby ilość darmowych bankomatów. W takim wyborze może pomóc porównywarka.


Funkcjonalność
Parametry, jakie warto sprawdzić to dostępne w rachunku dodatkowe możliwości. Przykładowo, użytkownik, który przelewa dochody na konto, wypłaca pieniądze z bankomatu i reguluje wszystkie płatności poza swoim kontem nie wymaga właściwie nic ponad standardowe funkcje konta (przelewy, zlecenia stałe itp.). Są jednak klienci intensywnie zarządzający swoimi pieniędzmi właśnie przy pomocy platformy internetowej do obsługi rachunku. W ten sposób można płacić wszystkie rachunki, korzystać z usług biura maklerskiego, nabywać jednostki uczestnictwa funduszy, zakładać lokaty itd. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy jaki potencjał drzemie w niedocenionym koncie – przy biegłej obsłudze systemu bankowości elektronicznej możemy zarządzać wszystkimi produktami finansowymi oraz dbać o oszczędności i inwestycje jednocześnie. Usługi te mogą jednak nieść za sobą określone koszty. Przykładowo, nie wszędzie otrzymamy bezpłatną możliwość nabywania giełdowych akcji oraz jednostek funduszy inwestycyjnych.

Dostęp
Obecnie zdecydowana większość banków oferuje dostęp do bankowości internetowej za darmo lub za drobną opłatą. Pozwala to na zarządzanie pieniędzmi właściwie z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej. Warunkiem pozostaje jedynie dostęp do sieci. Taki rachunek to doskonałe wyjście dla ludzi związanych z komputerami, pracującymi z użyciem Internetu oraz niepotrzebujących kontaktu osobistego z pracownikiem banku. Problem zaczyna się, gdy musimy odwiedzić doradcę w sprawie kredytu hipotecznego, a w naszej miejscowości nie ma oddziału banku. Taki problem dotknie posiadaczy rachunków w bankach stricte internetowych.

Kolejnym krokiem jest mobilność, która miałaby umożliwić klientom korzystanie z banku przez system bankowości elektronicznej, ale w... telefonie komórkowym. Kilka polskich banków wprowadziło już możliwość korzystania z systemu bankowości przez telefon, uniezależniając zarazem klientów od posiadania komputerów.

Comperia.pl

2009-09-24
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
3.85 %
Kredyty hipoteczne