26.05.2010, 09:33

Najkorzystniejsze lokaty bankowe-najwięcej można otrzymać 18 procent, ale...

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 5.5     / 10 (oddano 4 głosów)

Od kilku tygodni 5-6 procent w skali roku to maksymalne oprocentowania lokat oferowanych przez banki. Okazuje się jednak, że dostępne są opcje na ponad 8, a nawet 18%! Zastanawiasz się jak to możliwe? Sprawdź raport Comperii. Najatrakcyjniejsze lokaty bankowe-dowiedz się jak uzyskać dwucyfrowy procent na lokacie.
Oprocentowanie lokat w ciągu ostatnich kilku miesięcy spada. Aktualnie najlepsze oferty
(dla 10 tys. złotych) w rankingach Comperii, to 6,59 proc.  na rocznej lokacie w Meritum Banku (sprawdź tutaj) oraz 5,74 proc. na lokacie półrocznej również w Meritum Banku.
 
Klienci, którzy chcą zainwestować oszczędności z pewnością zadają sobie pytanie: Czy nie ma lepszych ofert? Otóż okazuje się, że są. Niestety ich struktura jest znacznie bardziej złożona...
 
Oferty cross – sell, czyli jak sprzedać kilka produktów na raz
Współczesna polityka banków opiera się na sprzedaży kilku produktów jednemu klientowi. Takie działanie gwarantuje związania go z bankiem na dłuższy okres. Oferty typu cross sell od dawna są nieodłącznym elementem sprzedaży kredytów hipotecznych. Teraz banki stosują to rozwiązanie na szeroką skalę również w ofercie depozytowej. Ma to oczywiście wady i zalety.
 
Walczące o rynek banki muszą czymś zachęcić do swojej oferty. Swego czasu popularnym sposobem było proponowanie  lokat  z konkurencyjnym oprocentowaniem – często najwyższym w danym segmencie rynku. Polityka ta skutkowała szybkim napływem nowych klientów i w rezultacie zgromadzeniem kapitału niezbędnego do uruchomienia akcji kredytowej.
 
Niestety (z punktu widzenia banku) ludzie w dużej mierze okazywali się być jednostkami racjonalnie gospodarującymi - homo economicus. Po wygaśnięciu lokaty zakładali kolejne... tyle że już w innym banku.
 
Interes klienta a interes banku
Wymyślono zatem nowy sposób – oferty cross sale, czyli wysokie oprocentowanie lokaty, ale w zamian za zakup dodatkowego produktu.
 
Sprzedaż większej liczby produktów podnosi prawdopodobieństwo pozyskania stałego klienta. Jednak niezależnie od interesu banku, niektóre oferty cross sell są naprawdę godne uwagi. Niecodzienna okazja do uzyskania ponadprzeciętnych zysków skłania do zapoznania się z ich szczegółową charakterystyką.
 
Lokata plus fundusz – wyższe zarobki i większe ryzyko
Najczęściej oferta wysokooprocentowanej lokaty wiąże się z koniecznością zakupu jednostkek funduszu inwestycyjnego. O czym warto pamiętać analizują taką ofertę?:
 
1. Zainwestowany kapitał dzielony jest pomiędzy lokatę i fundusz w określonym stosunku, często pół na pół. Przy inwestycji w wysokości 10 tys. zł, 5 tys. zł zostałoby w tym przypadku przeznaczone na lokatę, która gwarantuje pewny zysk. Pozostała kwota posłużyłaby natomiast do zakupu jednostek TFI.
 
2. Przeważnie inwestycja wymaga kapitału początkowego w określonej wysokości, najczęściej mówi się o kwocie 10 tys. zł. Banki podają często jedynie minimalną kwotę inwestycji w fundusz np: 5 tys. zł. Całkowita wartość zaangażowanych środków wynosi zatem dwa razy więcej – 10 tys. zł.
 
3. Czas trwania lokaty nie może być dłuższy niż inwestycja w jednostki funduszu.
 
Jeżeli powyższe warunki są dla Ciebie akceptowalne, to możesz skorzystać z naprawdę szerokiej oferty. Banki proponują inwestycje na okres od jednego do nawet kilkunastu miesięcy.
 
Lokata i inny produkt bankowy
Oprócz standardowych ofert cross – sell opierających się na połączeniu zwykłej lokaty bankowej z funduszem inwestycyjnym, coraz więcej banków do tego typu produktów włącza także usługi prowadzenia konta osobistego, karty do konta czy zakupu ubezpieczenia.
 
TOP oferty typu cross sell
Aktualnie najwięcej na lokacie bankowej można uzyskać w Citi Handlowym - aż 18 proc. w skali roku. Warunkiem skorzystnia z oferty jest jednak założenie konta wraz z kartą płatniczą.
Bazowe oprocentowanie miesięcznej lokaty wynosi 4 proc., jednakże pod koniec każdego miesiąca bank sumuje wartość transakcji dokonanych kartą płatniczą i za każde 500 zł podniosi oprocentowanie lokaty o 1 pkt. proc. Aby uzyskać oprocentowanie na poziomie 18 proc. w skali roku w danym miesiącu za pomocą karty należy wydać zatem aż 7 tys. zł.
 
Na pierwszy rzut oka bardzo atrakcyjną ofertę posiada także AIG Bank. Lokata Zysk + Progresja wprawdzie oferuje aż 12 proc.. Niestety tylko w ostatnim miesiącu. Okres tej lokaty progresywnej wynosi 1 rok. W pierwszych miesiącach oprocentowanie nie przekracza natomiast 3 proc.
 
Dwucyfrowy zysk proponuje także Multilokata z funduszem w Multibanku. Trzymiesięczny depozyt na 10 proc.? Oczywiście, ale wyłącznie z funduszem, do tego w proporcji 25:75. Minimalna kwota inwestycji to 10 tys. zł. Dodatkowo  klient ma możliwość wyboru funduszu, który najbardziej odpowiada jego skłonności do inwestowania.
 
Kupić czy nie kupić
Pamiętaj, aby wystrzegać się sytuacji, w których kupisz jednostki TFI tylko i wyłącznie ze względu na wysokooprocentowaną lokatę.Niemniej jednak wysoki, niekiedy dwycyfrowy procent na lokacie może skusić, a dodatkowy produkt (np: fundusz) zamiast wymuszoną inwestycją, może okazać się czynnikiem znacznie powiększającym zysk.
 
Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.05.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2760 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora