21.11.2011, 12:21

Najbardziej poszukiwane kredyty samochodowe w ciągu ostatnich 6 miesięcy

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Na rynku kredytów samochodowych można zaobserwować większą stabilność niż w przypadku innych produktów bankowych. Nie oznacza to jednak, że nie występują tu żadne zmiany. Zobaczmy zatem, jak od maja do października 2011 kształtowały się preferencje osób, które planują kupić nowy środek lokomocji.

W okresie od maja do października br. użytkownicy porównywarki finansowej Comperia.pl złożyli ponad 220 tys. zapytań dotyczących kredytów samochodowych. Największą popularnością cieszyły się pożyczki na zakup auta używanego. Liczba zapytań dotycząca takich właśnie kredytów stanowiła ponad 78 proc. wszystkich złożonych. Jeśli chodzi o walutę kredytu, to zdecydowana większość osób poszukujących kredytu samochodowego wybierała polskiego złotego - ponad 96 proc. zapytań.

Okres kredytu

Analizując zapytania osób, które szukają środków na zakup nowego samochodu, widać doskonale, że największą popularnością cieszą się kredyty z okresem spłaty w przedziale od 2 do 3 lat. Stanowią one blisko 50 proc. wszystkich złożonych zapytań. Na drugim miejscu znalazły się zapytania o kredyt zaciągany na okres od 4 do 5 lat - średnio 19 proc. zapytań.Warto zauważyć, że w okresie wrzesień, październik znacznie wzrosła liczba zapytań o kredyt z okresem spłaty od 4 do 5 lat. Jeszcze w sierpniu ich liczba wynosiła około 6,2 tys., a już w październiku zbliżyła się do poziomu 8 tys. Wynika to z faktu, że w tej chwili wiele osób woli zaciągnąć zobowiązanie na dłuższy okres. Dzięki temu nie będą musieli nadmiernie obciążać swojego budżetu domowego comiesięczną ratą kredytową, ponieważ będzie ona niższa.

Kwota kredytu

Biorąc pod uwagę kryterium kwoty kredytu, to widać, że użytkownicy porównywarki finansowej Comperia.pl najczęściej wyszukiwali zobowiązań w przedziale od 30 do 40 tys. Stanowiły one około 40 proc. wszystkich złożonych zapytań. Na szczególną uwagę zasługuje spadek poszukiwanej kwoty kredytu. Jeszcze w maju dużym zainteresowaniem cieszyły się zobowiązania w kwocie od 40 do 50 tys. złotych, a od czerwca do października kwota ta zmniejszyła i teraz najbardziej poszukiwanym kredytem jest ten na kwotę 30—40 tys. PLN.Niższa kwota poszukiwanych kredytów samochodowych świadczy o tym, że osoby planujące zakup auta nie chcą się nadmiernie zadłużać. Może to być spowodowane niepewną sytuacją na rynkach finansowych oraz spowolnieniem gospodarczym, o którym coraz głośniej się mówi.

Wskaźnik LTV

Analizując zapytania użytkowników porównywarki finansowej Comperia.pl o kredyt samochodowy pod kątem wskaźnika LTV, czyli wysokości kredytu w odniesieniu do wartości kupowanego auta, widać doskonale, że większość osób chce zaciągnąć zobowiązanie, które pokryje ponad 80 proc wartości pojazdu. Ilość zapytań dotyczących takiej właśnie wartości stanowi 70 proc. wszystkich złożonych.

Kolejną dużą grupę stanowią klienci, którzy posiadają już pewne środki pieniężne i poszukują zobowiązania, które pozwoli sfinansować zakup samochodu w przedziale od 50 do 80 proc. jego wartości.Sprawdźmy jeszcze, w której instytucji możemy liczyć na najlepsze warunki zaciągnięcia kredytu samochodowego cieszącego się największym zainteresowaniem wśród użytkowników Comperii.

Kredyt na auto używane, kwota kredytu 32 tys. zł, wartość samochodu 40 tys. zł., okres kredytowania 36 m-cy, raty równe.

 

TOP5 kredytów samochodowych
Nazwa banku
Nazwa oferty
Prowizja
RRSO
Wysokość raty
BNP Paribas
Kredyt samochodowy- oferta promocyjna z kontem
2,00%
9,65%*
1 021,31 PLN
BNP Paribas
Kredyt samochodowy - oferta promocyjna
2,00%
10,75%*
1 036,42 PLN
MultiBank
Kredyt Automoto + Pakiet MultiBezpieczny
5,00%
10,89%
1 038,30 PLN
MultiBank
Kredyt Automoto
5,00%
11,94%
1 052,75 PLN
Santander Consumer Bank
Kredyt samochodowy
5,00%
12,51%
1 060,51 PLN
*do oprocentowania należy doliczyć koszt ubezpieczenia 2,99% obliczany wg wzoru: rata kredytu x 2,99% x liczba miesięcy
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Na najlepsze warunki w przypadku naszego modelowego kredytu mogą liczyć klienci banku BNP Paribas, MulitBanku oraz Santandera. Wszystkie te instytucje oferują kredyty samochodowe z oprocentowaniem nie przekraczającym 12,6 proc. Warto zwrócić uwagę na ofertę zwycięzcy, czyli banku BNP Paribas, w którym roczna rzeczywista stopa oprocentowania jest poniżej 10 proc. Należy jednak pamiętać, że do wysokości raty jest doliczany koszt ubezpieczenia.

Analizując sytuację rynkową można stwierdzić, że klienci poszukujący kredytu samochodowego na pewno znajdą coś odpowiedniego dla siebie. Powinni jednak dokładnie zapoznać się proponowanymi ofertami po to, aby w już po dokonaniu zakupu cieszyć się nie tylko z posiadanego auta, ale i niskiej raty kredytu.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (21.11.2011).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2781 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora