26.04.2012, 11:40

Na majówkę własnym samochodem…

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Wielkimi krokami zbliża się długi weekend majowy. Nawet jeśli nie mamy całego tygodnia wolnego, pogoda zachęcać będzie do jednodniowych wyjazdów. Na takie eskapady przydałby się samochód. Jeśli nie posiadamy wystarczających oszczędności, by samodzielnie sfinansować zakup czterech kółek, warto rozejrzeć się za kredytem na samochód.

Wybór kredytu samochodowego nie jest łatwą decyzją. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, należy odpowiedzieć sobie na pytania, czy chcemy kupić samochód nowy, czy używany, czy mamy jakieś oszczędności na wkład własny i jak długo zamierzamy spłacać zaciągniętą pożyczkę. Od tych wszystkich czynników zależy wysokość comiesięcznej raty kredytu oraz warunki jego zaciągnięcia.

Nowy czy używany?

Załóżmy, że planujemy zakupić samochód za 60 tys. zł i nie mamy wkładu własnego. Pożyczkę zamierzamy spłacić w 48 miesięcy, zaciągniemy ją w złotówkach. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na samochód nowy, czy używany, inną wartość przyjmie rata kredytu.

W przypadku nowego auta najkorzystniejszy kredyt oferuje Bank BNP Paribas. Oprocentowanie rzeczywiste pożyczki wynosi jedynie 6,16 proc., a miesięczna rata 1 408,85 zł. Do raty należy jeszcze doliczyć koszt ubezpieczenia w wysokości 5 proc.

Dodatkową zaletą oferty banku BNP Paribas jest uproszczona procedura przyznania kredytu, która obowiązuje dla pożyczek do 100 tys. zł bez wkładu własnego oraz kredytów od 100 do 150 tys. zł z 10 proc. wkładem własnym.

Maksymalna kwota kredytu może wynieść nawet 500 tys. zł, minimalna to 5 tys. zł. Pieniądze z banku można pożyczyć nawet na 8 lat.

Ten sam bank oferuje najlepszy kredyt na samochód używany. Rata w przypadku pożyczki na zakup auta za 60 tys. zł, bez wkładu własnego na 48 miesięcy wyniesie 1491, 20 zł. Do każdej miesięcznej raty, należy doliczyć koszt ubezpieczenia w wysokości 2,99 proc. Oprocentowanie rzeczywiste takiego zobowiązania wynosi 9,31 proc.

Pozostałe oferty dla samochodów nowych i używanych można zobaczyć tutaj.

Gdy mamy na wkład własny…

Trochę inaczej przedstawia się sytuacja, gdy mamy jakieś oszczędności i możemy pochwalić się w banku choć niewielkim wkładem własnym na zakup samochodu. Załóżmy, że możemy z własnej kieszeni wyłożyć 15 tys. zł na zakup auta za 60 tys. zł.

W opisywanej sytuacji również najlepszą ofertę ma bank BNP Paribas i to zarówno dla samochodu nowego, jak i używanego. W przypadku samochodu nowego miesięczna rata kredytu wyniesie 1056,62 zł, a używanego 1118,40 zł, natomiast oprocentowanie rzeczywiste odpowiednio 6,16 proc i 9,31 proc. Pełen ranking można zobaczyć tutaj.

Można jeszcze wydłużyć okres spłaty…

Jeśli kogoś przeraża wysokość rat z zestawień powyżej, może wydłużyć okres spłaty zobowiązania. Spowoduje to obniżenie miesięcznej opłaty, ale jednocześnie zwiększy kwotę, którą będzie musiał oddać do banku.

Jeśli zdecydujemy się spłacać kredyt na nowy samochód za 60 tys. zł przez 84 miesiące, a nie przez 48, rata miesięczna wyniesie 890,68 zł, a więc będzie o ponad 518 zł niższa. Również tutaj bezkonkurencyjną ofertę ma bank BNP Paribas. Zestawienie TOP 3 można zobaczyć tutaj.

Wiele czynników ma wpływ na wysokość raty kredytu samochodowego, dlatego przed podjęciem decyzji warto przeanalizować swoją sytuację oraz porównać oferty banków, aby wybrać produkt optymalny dla siebie.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.04.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2781 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora