21.01.2011, 16:23

Młodzi Polacy w drodze do „czterech kółek” – marzenia i realne przeszkody

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Aż 85 proc. młodych Polaków (poniżej 30 roku życia) nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Przeważająca większość (91 proc.) twierdzi, że koszty eksploatacji uniemożliwiają im korzystanie z samochodu zgodnie z potrzebami. Jak wypadamy na tle Europy?

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Raport „Obserwator Auto 2011. Młodzi i samochód” przedstawia sytuację młodych w europejskich krajach, w tym w Polsce. 20.01.2011 r. bank BNP Paribas Fortis omówił wyniki raportu, próbując odnaleźć rozwiązanie największych problemów młodych osób.

Wnioski płynące z raportu pokazują, że młodzi Polacy znacznie różnią się od przeciętnego Europejczyka. Z pośród badanych krajów aż 86 proc. Polaków poniżej 30 roku (najwięcej spośród badanych krajów) życia kupuje samochody używane. Ponadto Polacy kupują samochody dużo tańsze niż Europejczycy- średnia cena samochodu nabytego przez młodego Polaka jest niższa niż 4 tys. EUR w porównaniu do 9 tys. EUR w innych europejskich krajach.

Jednocześnie Polacy poniżej 30 roku życia są zdania, że marka samochodu jest ważna (94 proc. badanych). Najlepszym zakupem byłby więc samochód markowy, z niską ceną i tani w eksploatacji. Co w przypadku gdy bariery finansowe nie pozwalają na zakup auta?

Jednym z rozwiązań jest wzięcie kredytu na zakup samochodu. Jednak do tej kwestii młodzi Polacy podchodzą bardzo sceptycznie. 45 proc. z nich będzie starała się wykorzystać wszystkie środki by uniknąć kredytu, a tylko 8 proc. deklaruje, że na pewno weźmie kredyt.

Polacy są natomiast w czołówce europy, jeżeli chodzi o piękno i estetykę swojego auta. Aż 90 proc. zwraca na to dużą uwagę. Na pytanie czy młodzi Polacy korzystaliby częściej z samochodu gdyby było to auto hybrydowe lub elektryczne tylko połowa odpowiedziała twierdząco, co stawia nas na końcu stawki badanych krajów. Polska ma także najniższy wskaźnik gospodarstw domowych posiadających samochody wśród badanych krajów. Tylko co drugie gospodarstwo może pochwalić się własnymi czterema kółkami. Mimo ograniczeń finansowych młodzi Polacy cechują się wielkim zamiłowaniem do samochodów i są optymistami, jeśli chodzi o przyszłość branży motoryzacyjnej.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (21.01.2011).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2773 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora