21.07.2011, 12:00

Marże kredytów hipotecznych-w czerwcu nieznacznie w dół

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Jak wynika z analiz analityków porównywarki finansowej Comperia.pl w czerwcu 2011 r. ponownie zmniejszyły się koszty finansowania w złotych polskich oraz euro. Spadki wskaźników dla modelowego kredytu w kwocie 300 tys. zł stanowiącego 80 proc. wartości nieruchomości były jednak niewielkie.

Zaciągający kredyty hipoteczne w naszej rodzimej walucie mogli liczyć w czerwcu na średnią marżę na poziomie 2,01 proc. (w maju średnia ta wynosiła 2,04 proc.). W przypadku ofert pakietowych, w ramach których kredyt udzielany jest na bardziej preferencyjnych warunkach, ze względu na jego połączenie z dodatkowymi produktami banku, takimi jak: konto osobiste, karta kredytowa czy też ubezpieczenie, średnia marża wyniosła 1,23 proc.

Marże dla kredytu 300 tys. zł (LTV 80%)

marże kredytów hipotecznych 2011

Marża pobierana przez banki od kredytów mieszkaniowych zaciąganych w euro, w minionym miesiącu ukształtowała się na poziomie wynoszącym średnio 3,16 proc. W stosunku do miesiąca poprzedniego, mieliśmy w tym przypadku do czynienia ze spadkiem o 0,04 pkt. proc.

Jeśli chodzi o standardowe kredyty hipoteczne denominowane do dolara amerykańskiego oraz franka szwajcarskiego, przeciętny koszt finansowania w przypadku obu walut nie uległ zmianie i wyniósł odpowiednio 6,17 proc. oraz 5,50 proc. Podobnie sprawa wygląda w odniesieniu do promocyjnych ofert kredytów dolarowych, tu również obserwuje się już trzymiesięczny zastój, a średnia kształtuje się na poziomie 4,47 proc.
 
Niewielka korekta dokonała się jednak w przypadku kredytów frankowych udzielanych w ramach cross-sellingu. Średnia marża obniżyła się do poziomu 3,86 proc. (wcześniej 3,89 proc.) za sprawą modyfikacji jakich dokonał w swojej ofercie jeden z banków.

Promocyjne marże dla oferty pakietowej, kwota kredytu 300 tys. zł (LTV 80%)

marże kredytów hipotecznych 2011
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Jak prognozują eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl nie czekają już nas tak spektakularne spadki marż hipotecznych w złotych polskich czy w euro, jakie miały miejsce w okresie kilku ostatnich miesięcy.
 
Niemniej jednak możliwe są niewielkie zmiany w ofertach banków, które znaczą coś na polskiej arenie finansowania hipotecznego, a które nie zdążyły do tej pory zaproponować swoimi klientom marży równej 1 proc. Takich instytucji nie ma już jednak wiele. Póki co większość wiosenno-letnich promocji z niskimi marżami została wydłużona na kolejne okresy obowiązywania.
Natalia Czaplewska
Analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (21.07.2011).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum