09.04.2010, 13:36

Lokaty terminowe - trendy: korekta oprocentowania

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Przyszedł czas na podsumowanie sytuacji na rynku depozytowym w marcu. Banki nieco spuściły z tonu i obniżyły oprocentowanie lokat. Jak bardzo spadła rentowność najlepszych depozytów? Czy to zapowiedź głębszej korekty? Zobacz najnowsze trendy na rynku lokat terminowych!
Liderzy wśród lokat pod lupą
W jaki sposób analizujemy zmiany zachodzące na polskim rynku depozytowym? Co miesiąc wyłaniamy 10 najlepszych lokat 1, 6 i 12-miesięcznych, w trzech kategoriach kwotowych: 1, 5 i 10 tys. zł. Na ich podstawie wyliczamy średnie oprocentowanie dla danej kategorii lokat, które de facto nie jest średnią dla całego rynku bankowego, lecz tylko dla czołówki najbardziej atrakcyjnych produktów. Taka metodologia pozwala skupić się na lokatach, które cieszą się największą popularnością wśród świadomych inwestorów.
 
Zyski z lokat spadają
Koniec pierwszego kwartału bieżącego roku przyniósł spadek średniego oprocentowania lokat terminowych. W niektórych przypadkach, korekta średniej wartości odsetek sięgnęła kilku dziesiątych części procenta. Było to efektem przede wszystkim obniżki oprocentowania tzw. depozytów antypodatkowych, które oferują codzienną kapitalizację odsetek. Z rynku zniknęły produkty kuszące zyskiem ponad 7 proc. brutto rocznie. Mimo wszystko, lokaty z kapitalizacją dzienną są najwyżej oprocentowane, choć ich przewaga nad tradycyjnymi depozytami wyraźnie zmalała.
 
Oprocentowanie lokat na 1 tys. zł - zmiany od 2008 roku:
lokaty terminowe oprocentowanie
 
Źródło: porównywarka finansowa www.comperia.pl
 
 
Oprocentowanie lokat na 5 tys. zł - zmiany od 2008 roku:
 
lokaty terminowe oprocentowanie
 
Źródło: porównywarka finansowa www.comperia.pl
 
 
Oprocentowanie lokat na 10 tys. zł - zmiany od 2008 roku:
 
lokaty terminowe oprocentowanie
 
Źródło: porównywarka finansowa www.comperia.pl

W oczekiwaniu na podwyżki
Marcowe zmiany w zyskowności lokat nie powinny być traktowane jako zapowiedź głębszych spadków oprocentowania bankowych depozytów. Są one po prostu reakcją banków na bieżącą sytuację gospodarczą w kraju. A ta z kolei ciągle nie jest klarowna. Z jednej strony jeszcze nie wszystkie podmioty gospodarcze poradziły sobie ze skutkami niedawnego spowolnienia, a światowy kryzys finansowy pozostawił głębokie bruzdy w państwowych budżetach (w tym Polski). Rządzący trzymają inflację na bezpiecznym poziomie, dlatego Radzie Polityki Pieniężnej brakuje argumentów do zaostrzania polityki pieniężnej. W rezultacie, w ostatnim czasie, międzybankową stopę WIBOR dotknęła nawet większa korekta (WIBOR 3M spadł już do poziomu 4 proc.), co skłoniło niektóre banki do obniżki oprocentowania lokat. Jednak z drugiej strony nasza gospodarka, jak również cała gospodarka światowa, zdaje się wychodzić z ostatnich kłopotów. Im to ożywienie będzie szybsze, tym szybciej stopy procentowe będą musiały zacząć rosnąć. Jeszcze w tym roku NBP powinno zacząć podwyższać stopy, zaś wraz z tym wzrostem klienci będą mogli liczyć na wyższe odsetki na lokatach terminowych. Dlatego najlepszym obecnie rozwiązaniem jest oszczędzanie na krótki termin.
 
W którym banku znajdziesz najlepsze oprocentowanie lokaty terminowej? Podziel się swoją opinią z innymi na naszym forum!
 
Comperia.p

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (09.04.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2760 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Jednostronne zmiany w regulaminach 11.2.2015 14:28 przez:
kacper

forum o lokatach