02.05.2012, 14:52

Lokaty oparte o WIBOR i WIBID - czym są, czy warto im ufać?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 1     / 10 (oddano 1 głosów)

Kilka banków ma w swojej ofercie lokaty z oprocentowaniem zależnym od tajemniczych dla przynajmniej części klientów stóp rynkowych WIBOR i WIBID. Czy warto takim produktom zaufać? Okazuje się, że na niektórych można nieźle zarobić, wcale nie będąc ekonomicznym znawcą.

Bardzo wiele w finansach osobistych znaczą stopy procentowe - zarówno te ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej, jak i ściśle powiązane z nimi bankowe stopy procentowe. Są one odzwierciedleniem sytuacji i nastrojów gospodarczych. Wśród bankowych stóp procentowych wyróżnia się WIBOR i WIBID. Obie ustalane są w każdy dzień roboczy. WIBOR mówi, po jakim oprocentowaniu w skali roku banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze. WIBID z kolei informuje, jakie oprocentowanie banki proponują sobie wzajemnie za przyjęcie środków w depozyt.

Na czym polegają lokaty oparte o WIBOR i WIBID?
Banki oferując klientom indywidualnym lokaty, także uzależniają ich oprocentowanie od koniunktury. Przeważnie jednak oprocentowanie lokat jest stałe, czyli niezmienne przez cały okres zdeponowania środków.

Są jednak oferty lokat z oprocentowaniem zmiennym, które oparte jest m.in. właśnie o stopy WIBOR czy WIBID. Oprocentowanie zmienia się co jakiś czas (np. miesiąc czy kwartał), w ten sposób będąc zawsze dobrze dostosowanym do aktualnej sytuacji gospodarczej.

Mechanizm ten jest zaletą, gdy WIBOR czy WIBID rosną - wówczas oprocentowanie lokaty bazujących na nich także idzie w górę, chociaż na lokacie z oprocentowaniem stałym zarabiałoby się cały czas tyle samo. Z drugiej strony, obniżka stóp procentowych spowoduje spadek zysków z depozytu opartego na nich.

Na jakie oferty można liczyć?
6 banków posiada w swojej ofercie lokaty terminowe oparte na WIBOR-ze lub WIBID-zie. Najczęściej są to depozyty na 3 i 6 miesięcy oraz 1, 2 i 3 lata, aczkolwiek w Invest-Banku czy Santander Banku można depozyt bazujący na WIBID-zie założyć nawet na 10 lat.

Tak naprawdę jednak tylko w dwóch bankach - FM Banku i Meritum Banku - można godnie zarabiać. Szczególnie dobrą ofertę ma FM Bank, którego lokaty WIBOR Plus na 1, 2 lub 3 lata mają aktualnie oprocentowanie odpowiednio 6,26 proc., 6,36 proc. i 6,56 proc.

W Meritum Bank na Lokacie WIBORowej na 2 lata zarabia się aktualnie 6,06 proc., a na 3-letniej - 6,16 proc. Zarówno lokaty FM Banku, jak i Meritum Banku, znajdują się w pierwszych piątkach najlepszych lokat ogółem dla swoich okresów.

W przypadku obu depozytów oprocentowanie zmieniane jest co kwartał, i opiera się o WIBOR 6M z 2 dni roboczych przed nowym kwartałem, powiększony o 1 aż do nawet 1,6 p. proc. W FM Banku nie trzeba mieć rachunku, aby założyć Lokatę WIBOR Plus. Minimalnie ulokować należy na niej 1 tys. zł.

W Meritum Banku posiadacze konta osobistego także mogą zainwestować nawet tylko 1 tys. zł, zaś osoby bez konta muszą ulokować przynajmniej 3 tys. zł. W przypadku tych drugich oprocentowanie będzie jednak niższe o 0,1 p. proc.

W pozostałych bankach nie ma co liczyć na konkurencyjne na rynku depozytowym depozyty oparte na bankowych stopach procentowych. W Raiffeisen Banku najwięcej można zyskać na rocznej lokacie WIBORnej (5,46 proc. w skali roku). Ponad 4 proc. dostanie się w Santander Consumer Banku na lokacie Direct Premium, tylko nieco więcej niż 3 proc. w skali roku płaci BGŻ na Lokacie WIBID.

W Invest-Banku oprocentowanie Lokaty Długoterminowej to aktualnie tylko 2,93 proc., i sytuację niewiele poprawia bonus 0,3 proc. w skali roku naliczany po 12 miesiącach dla tych, którzy w tym czasie nie dokonali żadnej wypłaty (ani kapitału, ani odsetek).

Z zestawieniem lokat bazujących na stopach WIBOR i WIBID można zapoznać się TUTAJ. Warto także sprawdzać na bierząco pozostałe lokaty bankowe.

Czasem banki od WIBID-u uzależniają także oprocentowanie lokat nocnych (tzw. overnight-ów), ale jest ono na tyle niskie, że lepiej środki lokować w inny sposób.

Podobnie jak wszystkie inne lokaty, także depozyty oparte na WIBOR-ze czy WIBID-zie objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a także niestety 19-procentowym podatkiem od zysków kapitałowych. Właściwie jedyną różnicą jest to, że ich oprocentowanie może się zmieniać przez okres zdeponowania środków. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (02.05.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2773 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora