13.06.2012, 14:40

Lokaty dla dużych oszczędności na nietypowe okresy

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7.3     / 10 (oddano 4 głosów)

Przy wyborze lokaty najczęściej wybieranym okresem jest 1,3,6,12 miesięcy. Czy warto oszczędzać na depozytach np.: dwumiesięcznych? Comperia.pl porównuje i doradza.

Siła psychologii

Według danych porównywarki finansowej Comperia.pl, użytkownicy najczęściej poszukują lokat rocznych, półrocznych, kwartalnych i miesięcznych. Aż 8 na 10 zapytań dotyczących lokat bankowych odnosiło się właśnie do tych 4 okresów. Czy oznacza to, że pozostałe lokaty są nieatrakcyjne?

Najlepsze lokaty na 2,4 i 5 miesięcy

Najlepsze lokaty dwumiesięczne na 100 tys. zł oferują klientom zyski brutto w granicach 3,8-4,75 proc. w skali roku. Po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych na rękę pozostanie więc niespełna 4 proc. w skali roku.

Nie są to oferty korzystne w porównaniu np.: z kontami oszczędnościowymi dla kwoty 100 tys. zł, których oprocentowanie przez kolejne dwa miesiące może nawet przewyższyć 6 proc.

Jeśli klient zdecyduje się na dwukrotnie dłuższy okres oszczędzania (4 miesiące), to okazuje się, że banki zaproponują zysk nawet powyżej 6 proc. w skali roku. Najlepszą lokatę ma w ofercie Idea Bank, gdzie po 4 miesiącach można zarobić po odliczeniu podatku 1687,5 zł - jest to Lokata Ekspresowa.

Założenie lokaty z terminem zapadalności dłuższym o miesiąc skutkuje otrzymaniem mniej atrakcyjnych ofert. Okazuje się, że banki nie zawsze premiują wyższym oprocentowaniem środki lokowane na dłuższe okresy. Najlepsza lokata na 5 miesięcy, która jest w ofercie neoBanku przyniesie 1957,5 zł zysku po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych. Jednak jej oprocentowanie jest aż o 0,5 pkt. proc. niższe od najlepszego depozytu na 4 miesiące.

Nietypowy okres - czy warto?

Jeśli porównamy najlepszą ofertę depozytów na 2, 4, 5 miesięcy z lokatą kwartalną, to okazuje się, że banki najwięcej zapłacą właśnie na lokacie trzymiesięcznej - neoBank w ramach lokaty Mistrzowski Procent zaoferuje nawet 6,6 proc.! Jeśli więc klient zamierza ulokować oszczędności na 5 miesięcy, lepiej jest najpierw założyć lokatę na 3 miesiące na 6,6 proc., a później przenieść środki na najlepszą lokatę dwumiesięczną.

Przekładając to na najlepsze obecnie oferty na rynku, to na lokacie 5M klient zarobi maksymalnie 1957,5 zł. Jeśli założy najpierw lokatę kwartalną (na 6,6 proc.), a później lokatę dwumiesięczną (na 4,75 proc.) to łącznie zarobi ponad 1986 zł, co będzie korzystniejszym rozwiązaniem.

Masz wysokie oszczędności- próbuj negocjować

Przy oszczędnościach na poziomie 50-100 tys. zł warto indywidualnie negocjować oprocentowanie lokat. Dzięki temu klient może uzyskać wyższe oprocentowanie i zarobić więcej niż korzystając z depozytu w standardowej ofercie banku.

Z drugiej strony, należy uważać na banki, które nie oferują atrakcyjnie oprocentowanych lokat. W takim banku wynegocjowanie oprocentowania nawet o 0,5 pkt. proc. wyższego od standardowej oferty może nie przebić najlepszych lokat na rynku!
Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (13.06.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marcin Zienkiewicz
, ekspert Comperia.pl
226 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Co sądzicie o lokacie eurobanku na Dobry Start? 9.11.2015 11:32 przez:
Danuta
Jaka lokata na 20 tys. złotych 5.5.2015 11:44 przez:
wazerka

forum o lokatach

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe