26.12.2009, 11:08

Lokaty bankowe: oprocentowanie już odbija w górę. Sprawdź nasz raport!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

W grudniu średnie oprocentowanie lokat zaczęło rosnąć. Odbicie choć nieznaczne, jest warte zauważenia, gdyż przełamało zastój na rynku lokat bankowych trwający od dobrych kilku miesięcy. Czy to tylko gwiazdkowy prezent od banków, czy zapowiedź większych wzrostów? Czy to dobry moment do założenia lokaty długoterminowej, a może lepiej oszczędzać na krótko? Znajdź razem z Comperią najlepszą lokatę!
Jedna jaskółka wiosny nie czyni
 Średnie oprocentowanie lokat wprawdzie wzrosło, ale ciężko w przyczynach tej zmiany doszukiwać się oznak głębszego ożywienia. Nie licząc pojedynczych korekt, zdecydowana większość banków pozostawiła swoją ofertę depozytową bez zmian. Z czego zatem wynika grudniowy wzrost?
Po prostu w czołówce rankingu lokat doszło do małego przetasowania – do stawki dołączyła bardzo atrakcyjna lokata internetowa Open Finance. To za mało, aby prognozować rychłe nadejście podwyżek oprocentowania depozytów. Obecnie banki skoncentrowane są bardziej na kuszeniu klientów do zaciągania okazyjnych kredytów gotówkowych niż na nakłanianiu ich do oszczędzania. Przecież świąteczna gorączka zakupów jeszcze trwa.
 
Jaką lokatę wybrać?
 Bardziej stanowczych i zakrojonych na większą skalę wzrostów oprocentowania lokat bankowych można spodziewać się w przyszłym roku. Wszystko będzie zależało od stanu polskiej gospodarki i decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Ożywienie gospodarcze może dać sygnał do wzrostów stóp procentowych, które aktualnie znajdują się na rekordowo niskim poziomie. RPP jednak będzie uważnie przyglądać się inflacji, której wzrost byłby silnym bodźcem do zaostrzenia polityki monetarnej i podwyżki stóp. Czy zatem inflacja będzie rosła? Otóż, niekoniecznie – NBP prognozuje, że w nadchodzącym roku powinniśmy raczej oczekiwać inflacji jeszcze niższej, niż obecnie…
 
Co w takim razie zrobić z wolnymi środkami pieniężnymi? Odradzamy zamrażania kapitału na długoterminowej lokacie, gdyż w panujących warunkach nie warto pozbawiać się możliwości elastycznego dysponowania swoimi pieniędzmi. Lepszym rozwiązaniem będzie depozyt na krótszy, 3- lub 6-miesięczny okres. W tym czasie sytuacja rynkowa powinna się rozjaśnić i w przypadku wzrostu atrakcyjności lokat bankowych będziemy w stanie ulokować swoje oszczędności na większy procent.
 
Lokata na 7%? Proszę bardzo!
 Ile w obecnej chwili można zarobić na lokacie? Okazuje się, że pojedyncze oferty kuszą całkiem sporymi odsetkami. Lokując pieniądze w Invest-Banku na jeden miesiąc, można uzyskać ponad 6 proc. brutto (przed odliczeniem podatku) w skali roku. Jeszcze lepsze oprocentowanie proponują Meritum Bank i Open Finance. Jeśli powierzymy im swój kapitał na 6 lub 12 miesięcy, zarobimy nawet 7 proc.
Na poniższych wykresach prezentujemy zmiany średniego oprocentowania najlepszych lokat bankowych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

Oprocentowanie lokat na 5 tys. zł-zmiany od 2008 roku:
 
najlepsze lokaty bankowe
 
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Oprocentowanie lokat na 10 tys. zł-zmiany od 2008 roku:
 
 najlepsze lokaty bankowe

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Chcesz podyskutować o bankach i ich ofercie? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Comperia.pl
 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.12.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2770 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora