14.11.2011, 14:58

Lokata rentierska - mały krok na drodze do zostania rentierem

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Jeżeli jesteś osobą o stałych dochodach, której udaje się systematycznie odkładać pokaźne sumy pieniędzy, to powinieneś wziąć pod uwagę w 100 proc. pewną i całkiem zyskowną inwestycję, jaką jest lokata rentierska. W końcu, aby móc w przyszłości zostać rentierem, trzeba już podjąć decyzję o tym, gdzie regularnie lokować zaoszczędzone środki.

Chociaż aktualnie o konieczności konsolidacji wydatków, zbilansowaniu budżetu i wypracowywaniu nadwyżek finansowych najgłośniej wypowiadają się makro ekonomiści oraz politycy, to jednak zasadnicze postulaty dotyczące systematycznego oszczędzania, powinni sobie wziąć do serca także indywidulani konsumenci.

W czasach ogromnej niepewności co do losów państw, warto zadbać o własne finanse - nie tylko, by oddalić od siebie widmo bankructwa, ale przede wszystkim – żeby zapewnić sobie spokojną przyszłość dzięki dodatkowym wpływom na konto. Takowe oferuje np. lokata rentierska – słabo znany przez Polaków produkt depozytowy dostępny w niektórych polskich bankach.

Lokata rentierska jest adresowana do osób, które chcą uzyskiwać systematyczne dochody ze zgromadzonych do tej pory oszczędności. Mechanizm działania jest dość prosty: owe oszczędności stanowią kwotę bazową, od której naliczane są odsetki trafiające na konkretne konto bankowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu korzystają dwie strony: instytucja finansowa może obracać niezmiennym (w krótszej perspektywie czasowej) kapitałem, zaś deponent ma do dyspozycji dodatkowe środki finansowe, których wysokość regularnie zwiększa się.

Aktualnie kilka instytucji finansowych ma w swojej ofercie produkt o nazwie lokata rentierska. Ich oprocentowanie w zależności od minimalnej kwoty inwestycji, poczynionej na 12 miesięcy, przedstawia się następująco:

Oprocentowanie lokat rentierskich w wybranych bankach w Polsce
kwota lokaty 10 tys. zł, okres trwania 12 miesięcy
Nazwa banku
Oprocentowanie
Minimalna kwota
1
 Bank Gospodarstwa Krajowego
3,50%
2 000 PLN
2
BNP Paribas
*3,48%
5 000 PLN
3
Nordea Bank
3,40%
3 000 PLN
4
Multibank
3,20%
5 000 PLN
5
Bank Pekao SA
2,25%
10 000 PLN
*średnia arytmetyczna z kwartalnych stawek oprocentowania
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl


Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że sensownej wysokości odsetki można uzyskać od stosunkowo wysokich kwot. Trudno bowiem oczekiwać znaczących wpływów na konto, gdy w portfelu mamy tysiąc złotych. Przy kwocie stukrotnie wyższej sytuacja wygląda już inaczej:

Oprocentowanie lokat rentierskich w wybranych bankach w Polsce
kwota lokaty 100 tys. zł, okres trwania 12 miesięcy
Nazwa banku
Oprocentowanie
Minimalna kwota
1
Santander Consumer Bank
0,95*WIBID12M
Obecnie 4,46%
20 000 PLN
2
Bank Gospodarstwa Krajowego
3,80%
2 000 PLN
3
Multibank
3,50%
5 000 PLN
4
BNP Paribas
*3,48%
5 000 PLN
5
Nordea Bank
3,40%
3 000 PLN
6
Bank Pekao SA
2,25%
10 000 PLN
*średnia arytmetyczna z kwartalnych stawek oprocentowania
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Ponadto, wielkość naszych aktywów wpływa korzystnie na warunki, jakie możemy negocjować z daną instytucją finansową. Im wyższa kwota, którą zamierzamy zdeponować na lokacie rentierskiej, tym większa stopa oprocentowania.

Jak łatwo dostrzec z powyższych zestawień, oprocentowanie waha się przedziale od 2 do 5 proc. Co więcej, lokaty rentierskie na ogół są objęte kapitalizacją na koniec okresu zapadalności, co wiąże się z naliczeniem podatku od zysków kapitałowych, który dodatkowo zmniejsza i tak niewysoki zresztą ostateczny zarobek z takiego depozytu.

Warto zatem pamiętać, że zysk z takiej inwestycji w głównej mierze zależy od wysokości środków, które klient jest skłonny zdeponować na lokacie. Drugim z czynników mających wpływ na wysokość otrzymywanej renty od kapitału jest twarde i skuteczne negocjowanie z instytucją finansową.

Niekiedy udaje się uzyskać więcej niż wynikałoby z oficjalnych dokumentów bankowych, ale to zależy m.in. od wyników finansowych danego banku oraz, w największym stopniu, od osobowości ludzi, którzy zasiadają do negocjacyjnego stołu.

Paweł Puchalski
Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.11.2011).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2770 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
e-Lokata Rentierska Noble Bank - co sądzicie? 15.3.2016 12:10 przez:
jakson
Lokata rentierska w Noble Bank 14.12.2015 8:05 przez:
aleca
lokata rentierska 16.12.2014 12:13 przez:
Tomasz Słupczynski, Ekspert Comperia.pl

forum o lokatach