Lokata lokacie nierówna, czyli zwróć uwagę na haczyki

2013-10-28 13:04:01

Najważniejszym parametrem lokaty bankowej jest oczywiście jej oprocentowanie. Warto jednak pilnie przyglądać się szczegółom poszczególnych ofert, bo pod lupą niektóre okazują się mieć poważne wady. Comperia.pl przygląda się najciekawszym haczykom.

Sprawdź ofertę Santander Consumer Banku!

Lokata z dodatkiem

Bywa, że banki oferują bardzo atrakcyjne lokaty, z oprocentowaniem na poziomie znacznie wyższym od standardowego. W takich przypadkach jednak do lokaty trzeba przyjąć od banku także pewne dodatki. Przykłady? BGŻ Optima oferuje 3-miesięczną lokatę na 7 proc. w skali roku, ale jednocześnie część środków należy ulokować w funduszach inwestycyjnych (a więc rentowność takiej inwestycji nie jest z góry znana). Ale lokat z funduszem jest na rynku więcej.

Innym przykładem jest db Lok@ta w Deutsche Banku - zyski na poziomie 5 proc. w skali roku na lokacie 2-miesięcznej są pisane tylko tym, którzy wcześniej założą konto osobiste. Innymi słowy - dobra lokata to taki drobny prezent od banku za wybranie rachunku z jego oferty. Podobnie jest w Banku Zachodnim WBK - Lokata powitalna 123 „dołączana” jest tylko do osobistego Konta 123.

Nie trzeba dodawać, że takie lokaty-podarunki to jednorazowe depozyty, który odnowienie na tak samo dobrych warunkach nie jest możliwe.

Ogólnie wiele lokat jest dostępnych tylko dla tych klientów, którzy posiadają w danym banku konto. Ewentualnie dla „obcych” banki przygotowują inną, mniej atrakcyjną tabelę oprocentowania depozytów.

Tylko dla wyjątkowych

Żadnego konta osobistego nie trzeba zakładać w Getin Online ani Idea Banku, aby skorzystać z dobrze oprocentowanych, krótkoterminowych depozytów, tj. 2-miesięcznej Lokaty na Start na 4,25 proc. (Getin Online) oraz 1- lub 3-miesięcznej Lokaty na Dobry Początek na 4,75 proc. w skali roku (Idea Bank). Ale te lokaty dostępne są tylko i wyłącznie dla zupełnie nowych, „świeżych” klientów.

Depozyt w Idea Banku to oferta tylko dla osób, które nigdy wcześniej nie były związane z tą instytucją inną lokatą, ani rachunkiem bankowym. Bardziej „liberalni” jest Getin Online - Lokaty na Start nie mogą założyć tylko ci, którzy już wcześniej ją posiadali.

Nie ulokuj za dużo!

W naprawdę sporej liczbie banków najwyższym oprocentowaniem objęte są tylko środki do danej wysokości. Nie można na danej lokacie ulokować więcej, aby jej oprocentowanie drastycznie nie runęło. Przykładowo, na wymienionej wcześniej db Lok@cie taki górny limit to 10 tys. zł, podobnie w Idea Banku na Lokacie na Dobry Początek, w GetinOnline maksymalny wkład na Lokatę na Start to 20 tys. zł.

Tylko na nowe środki!

Inny haczyk stworzył Alior Bank. Na jego lokacie 185-dniowej można zarobić 3,60 proc. w skali roku. Ale tak atrakcyjne oprocentowanie obowiązuje tylko tzw. nowe środki, a więc takie, które na rachunki klienta w Alior Banku trafiły dopiero do 2 września br. To sposób m.in. na przyciągnięcie kapitału zdeponowanego w innych bankach.

Kto pierwszy ten bogatszy!

Ciekawy haczyk stosuje SK Bank. 6-miesięczna eLokata24 jest bardzo dobrze oprocentowana, dostępna dla wszystkich (bez konta), nie ma żadnej maksymalnej kwoty depozytu. Jest tylko jedno „ale” - dzienny limit przyjmowanych wniosków to 100. Innymi słowy - tylko 100 najszybszych osób może założyć ten depozyt w ciągu jednego dnia. Pozostali - muszą się zmobilizować i o lokatę zawalczyć kiedy indziej.

Przykłady te pokazują, że lokata, mimo że bardzo bezpieczna, może kryć w sobie tajemnice. Warto więc wybierać produkty, których zasady są w 100 procentach jasne. Przykładem może być depozyt Direct Plus Internet w Santander Consumer Banku. W tym przypadku klient dokładne wie, ile środków może ulokować i jaki zysk czeka go po zakończeniu lokaty.

Sprawdź ofertę Santander Consumer Banku!

Autor: Mikołaj Fidziński, Marta Ośko
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam