2010-01-20 07:08:29

Lokata jednodniowa alternatywą dla konta oszczędnościowego. Sprawdź dlaczego!

Mówisz lokata, myślisz o mrożeniu pieniędzy na miesiąc, pół roku, czy nawet dłużej. Tymczasem w wielu bankach znajdziesz ofertę lokaty jednodniowej. Dziś wpłacasz, jutro wypłacasz. Z zyskiem oczywiście. Przyjrzyjmy się sprawie bliżej.

Lokata jednodniowa, w bankowym slangu zwana lokatą overnight to dwudziestoczterogodzinny depozyt. Mija noc i do salda ulokowanych środków bank dopisuje odsetki. Te muszą być niewielkie, naliczono je przecież w minimalnie krótkim czasie. Gdyby jednak lokatę odnawiać z dnia na dzień, przyniosłaby często więcej niż depozyt założony z góry na dany okres.

 
Lokaty jednodniowe dają więcej niż roczne
 
Zapytaj w swoim banku, czy jest możliwe zdeponowanie pieniędzy na jeden dzień? Jeszcze nie tak dawno usługa była dostępna od dużych kwot. Dzisiaj coraz częściej wartość wpłaty nie ma znaczenia. Dziwi to tym bardziej, że gdy zapytasz o wysokość oferowanych na lokacie odsetek, przekonasz się, że mogą one być wyższe niż nawet na lokacie rocznej. Potoczne myślenie dyktuje – im dłuższa lokata, tym więcej odsetek. I tak właśnie jest, z wyjątkiem lokat overnight!
 
Wysokie odsetki i wysoka płynność
 
Do założenia jednodniowej lokaty skłaniają nie tylko atrakcyjne odsetki, ale sam okres. Przecież zerwanie lokaty rocznej bez utraty wszystkich bądź części odsetek jest niemożliwe. A tutaj mamy możliwość zerwania lokaty w każdej chwili. Została przecież założona na jedną noc. Co więcej banki często umożliwiają automatyczne „rolowanie”, a więc odnawianie lokaty. Dzięki temu możesz ją potraktować jako narzędzie długoterminowe, z możliwością zerwania w każdej chwili bez jakichkolwiek sankcji.
 
Dlaczego banki dają więcej na jednodniówce?
 
W świecie bankowym miliony złotych jest pożyczane i oddawane w okresach jednodniowych. Jest więc spory popyt na właśnie taki, szybki pieniądz. To jedyne wytłumaczenie, które dostrzegamy. Zapytany na infolinii konsultant odpowie, że taka jest strategia banku i nic więcej powiedzieć nie może. No cóż. Nie musimy wiedzieć, dlaczego. Ważne, że wiemy o istnieniu jakże atrakcyjnej opcji.
 
Chcesz podyskutować o oszczędzaniu-jak, gdzie…? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
Comperia.pl
2010-01-20
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
4.02 %
Kredyty hipoteczne