30.12.2009, 16:35

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe, czyli najlepsze lokaty krótkoterminowe

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Posiadasz oszczędności, a nie wiesz jak je zainwestować? Wahasz się pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym? Jeżeli tak, to koniecznie przeczytaj nasz ranking! Comperia.pl pokazuje gdzie najlepiej ulokować swoje oszczędności! Lokata na tydzień, miesiąc i 3 miesiące, a może konto oszczędnościowe? Dowiedz się więcej, w co warto inwestować!
Koniec grudnia to dla wielu inwestorów czas, w którym należy podjąć decyzje, w co zainwestować w nadchodzącym roku. Zdecydowana większość preferuje depozyty bankowe, w szczególności lokaty na okres 6 lub 12 miesięcy. Nie każdego stać jednak na zamrożenie swoich oszczędności na tak długi okres. Comperia.pl podpowiada jak osiągnąć maksymalny zysk w znacznie krótszym czasie.
 
Lokata czy konto oszczędnościowe?
 Odpowiedź na pytanie, który z tych produktów bankowych jest lepszy nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od aktualnej oferty bankowej oraz naszej decyzji dotyczącej kwoty oraz terminu inwestycji. Niemniej jednak, przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej zawsze musimy dokonać wyboru pomiędzy płynnością a dochodem ze zdeponowanych środków.
 
Jeżeli bardziej interesuje nas możliwość stałego dostępu do oszczędności, to powinniśmy wybrać konto oszczędnościowe. Nawet regularne wypłaty i wpłaty z takiego konta nie powodują utraty zgromadzonych dotychczas odsetek. Mimo to, korzystanie z niego tak jak z normalnego rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowego wiąże się zazwyczaj ze znacznymi kosztami.
W przypadku, gdy posiadamy natomiast środki, w stosunku do których mamy pewność, że nie będą nam potrzebne w najbliższej przyszłości, warto przyjrzeć się bliżej ofertom lokat bankowych. Oprocentowanie tego typu produktów jest przeważnie znacznie wyższe niż w przypadku kont oszczędnościowych.
 
Lokaty krótkoterminowe – porównanie z kontami oszczędnościowymi
 W celu lepszego porównania lokat i kont oszczędnościowych Comperia.pl przygotowała zestawienie pokazujące ile można zarobić inwestując taką samą kwotę na lokacie bądź koncie oszczędnościowym. Ranking sporządzono dla kwoty 5 tys. zł, zdeponowanej na okres 1 tygodnia, 1 miesiąca oraz 3 miesięcy.
 
Ranking lokat na 1 tydzień i kont oszczędnościowych
 
Lp.
Nazwa banku
Oprocentowanie
Lp.
Nazwa banku
Oprocentowanie
1
Sprawdź!
6,17 proc.
1
Sprawdź!
6,50 proc.
2
Bank BPS
4,94 proc.
2
Kredyt Bank
5,30 proc.
3
Eurobank
4,70 proc.
3
Getin Bank
5,20 proc.
 
Ranking lokat na 1 miesiąc i kont oszczędnościowych
 
Lp.
Nazwa banku
Oprocentowanie
Lp.
Nazwa banku
Oprocentowanie
1
Sprawdź!
6,17 proc.
1
Sprawdź!
6,50 proc.
2
Eurobank
5,05 proc.
2
Kredyt Bank
5,30 proc.
3
Bank BPS
4,94 proc.
3
Getin Bank
5,20 proc.
 
Bazując na powyższych zestawieniach można stwierdzić, że dla krótkich okresów w każdym przypadku znacznie lepszą inwestycją jest założenie konta oszczędnościowego. Nie dość, że gwarantuje ono stały dostęp do oszczędności, to daje także znacznie wyższe zyski – aż do 6,50 proc. w skali roku.
 
Ranking lokat na 3 miesiące i kont oszczędnościowych
 
Lp.
Nazwa banku
Oprocentowanie
Lp.
Nazwa banku
Oprocentowanie
1
Sprawdź!
7,02 proc.
1
Sprawdź!
6,50 proc.
2
Invest Bank
6,17 proc.
2
Kredyt Bank
5,30 proc.
3
Toyota bank
5,75 proc.
3
Getin Bank
5,20 proc.
 
Wyższego zysku w przypadku lokat bankowych możemy spodziewać się dopiero dla trzymiesięcznego okresu inwestycji. Niemniej jednak, różnica pół punktu procentowego pomiędzy najlepszymi ofertami nie jest znacząca. Należy natomiast pamiętać, że w przypadku lokat bankowych dostęp do zdeponowanych środków bez utraty zgromadzonych odsetek jest praktycznie niemożliwy.
 
Podsumowując, przy porównaniu lokat bankowych zakładanych na relatywnie krótki okres czasu z kontami oszczędnościowymi, zdecydowanie lepiej wypadają te drugie. W każdym z analizowanych przypadków gwarantują wyższy bądź porównywalny z lokatami bankowymi zysk. Ponadto, dają nam także możliwość na uszczuplenie bądź powiększenie zdeponowanego kapitału.

 

Chcesz podyskutować o oszczędzaniu - jak, gdzie…? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

 

 

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.12.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2760 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Comperia.pl poleca
1970-01-01
 
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Lokata rentierska w Noble Bank 14.12.2015 8:05 przez:
aleca
Pomnażanie oszczędności 28.8.2015 10:36 przez:
Daniel
Czy są lokaty do których można dopłacać 30.4.2015 9:00 przez:
kotelka
Na co zwracać uwage przy wyborze lokaty? 9.2.2015 9:14 przez:
Ilona Maciejuk, Ekspert Comperia.pl

forum o lokatach