08.02.2013, 10:21

Limit w koncie czy kredyt gotówkowy?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.3     / 10 (oddano 3 głosów)

Problemy z płynnością finansową dotyczą, w większym lub mniejszym stopniu, każdego. W sytuacjach podbramkowych część osób decyduje się na wsparcie z banku. Pojawia się wtedy pytanie, jaki rodzaj finansowania wybrać? Najczęściej są to kredyty gotówkowe lub limity kredytowe w koncie.

Decydując się na finansową pomoc banku warto znać wszystkie dostępne możliwości oraz zalety i wady każdej z nich. Pieniądze na dowolny cel zazwyczaj mają formę kredytów gotówkowych lub linii kredytowych. Czym one się od siebie różnią?


Kredyt gotówkowy

Jest zobowiązaniem wobec banku, spłacanym w comiesięcznych ratach, tak jak inne kredyty. Kwoty udzielanych kredytów gotówkowych wahają się od kilku, do nawet kilkuset tysięcy złotych, spłacanych przez kilka lat (zazwyczaj do ok. 10 lat). Banki nie wymagają określenia celu takiej pożyczki, pieniądze mogą więc zostać wykorzystane w dowolny sposób.

Oprocentowanie kredytów gotówkowych wynosi kilkanaście procent, w zależności od wybranego banku. Do tego dochodzi koszt udzielenia kredytu, czyli kilkuprocentowa prowizja (ale niektóre banki mają w ofercie kredyty bez prowizji).

Kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie dla tradycjonalistów, którzy od początku chcą dokładnie znać wszystkie koszty zaciąganego zobowiązania, oraz mieć odgórnie wyznaczone kwoty i terminy spłaty.

Limit w koncie

To produkt znany również pod nazwą linii kredytowej lub kredytu w koncie. Pozwala on na pozyskanie dodatkowych środków finansowych, ma jednak nieco inną konstrukcję niż kredyt gotówkowy.

Limit w koncie pozwala na wypłaty gotówki lub płatności bezgotówkowe, nawet jeśli zgromadzone na rachunku osobistym środki ulegną wyczerpaniu. Korzystać z takiej pomocy można do kwoty indywidualnie ustalonego z bankiem limitu.

„Pożyczone” pieniądze, jak wszystkie rodzaje kredytu, są oprocentowane. Po każdej wpłacie na konto odpowiadająca jej część długu zostaje automatycznie spłacona i możliwa do ponownego wykorzystania w ramach przyznanego limitu.

Ten rodzaj finansowania jest dobrym zabezpieczeniem na wypadek chwilowego braku płynności finansowej. Wymaga on jednak odpowiedzialności: nie jest polecany jako długoterminowe źródło pokrywania swoich wydatków- ciągłe zadłużanie się w ten sposób szybko generuje duże koszty i może skończyć się utknięciem w pułapce kredytowej.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (08.02.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Gabriela Drzymalska
, ekspert Comperia.pl
151 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Comperia.pl poleca
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
limit w koncie -kiedy dostanę? 7.1.2015 9:12 przez:
Ilona Maciejuk, Ekspert Comperia.pl
Millenium Bank 22.2.2019 21:03 przez:
Martin99

forum o kredytach

Forum o lokatach
Konto 360 Milleennium - czy warto założyć ? 31.3.2016 10:32 przez:
Sławoj

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie psa - co o tym sądzicie ? 29.3.2016 15:32 przez:
hubertus

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
jaki kredyt w rachunku bieżącym? 11.11.2015 13:24 przez:
piotr wiec

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Rozmawiamy czy piszemy? 11.9.2014 11:23 przez:
WitekT,

forum gsm

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe