2010-02-05 15:16:21

Lenistwo podstawowym grzechem klientów bankowości

Nikt nie lubi gromadzenia i dostarczania dokumentów, wypełniania wniosków i obowiązkowych załączników, wizyt w bankowym oddziale i generalnie wszystkiego, co wiąże się z obcowaniem z bankiem. Lenistwo należy do podstawowych grzechów klientów polskiej bankowości. Bankowcy mają tę wiedzę i nie omieszkają na niej zarabiać.
Doradca finansowy poleci klientowi złożenie wniosków o kredyt hipoteczny w kilku bankach. Słusznie. Ale czy ostatecznie zwycięży najtańsza oferta? Niekoniecznie. Często wygrywa ta, która wiąże się z mniejszą ilością formalności, tym samym szybsza, wygodniejsza, no i droższa.
 
Gotówki, chwilówki
 
Klienci nie szukają wcale najtańszych ofert. Zależy im na tym, by były łatwe w uzyskaniu i nie przesadnie drogie. Dlatego banki reklamują swoje produkty jako dostępne przy minimum formalności, po jednej wizycie w oddziale, czasami zaledwie po okazaniu dowodu osobistego. Skuszony łatwością uzyskania pożyczki klient będzie w stanie więcej za nią zapłacić. Tym bardziej, że na dzień dobry nie musi wyłożyć grosza z portfela. Koszty są doliczane do zadłużenia, uwzględnione w comiesięcznych ratach. Pierwsza dopiero za trzydzieści dni…
 
Wcale nie tanie hipoteki
 
Podobnie rzecz się ma z kredytami hipotecznymi. Jeżeli dany kredytodawca prosi klienta o dostarczenie zbyt wielu dokumentów, niestety musi się liczyć z jego utratą. Na rynku jest konkurencja, a wśród hipotecznych graczy znajdą się Ci, którzy udzielą pożyczki przy mniejszej liczbie formalności. Zmęczony całą sprawą klient chce mieć ją jak najszybciej z głowy, przestaje patrzeć na cenę i wybiera drogi bank.  Dlatego ostatnie w rankingach porównywarek finansowych instytucje nie narzekają na brak pracy.
 
Cena jednak ma znaczenie
 
Zwracamy jednak uwagę, że cena ma znaczenie. Dla przykładu 1 procent w koszcie odsetek dla kredytu hipotecznego o wartości 200 000 PLN przełoży się na 2000 PLN rocznie. Przemnóżmy to przez okres spłaty kredytu i otrzymamy niebotyczne sumy. Podobny proces ma miejsce w przypadku pożyczek gotówkowych. Chodzi wprawdzie o mniejsze kwoty, jednak to wciąż Twoje pieniądze.
Nie leń się zatem drogi kliencie i wybieraj najtańsze oferty.
 
Masz swoje zdanie na temat szukania najtańszych produktów bankowych? Podziel się swoją opinią na forum!
 
Comperia.pl
2010-02-05
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
4.02 %
Kredyty hipoteczne