06.11.2012, 10:57

Leasing a kredyt samochodowy

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7.5     / 10 (oddano 11 głosów)

Szukając sposobów finansowania zakupu auta porównujemy między sobą oferty kredytów samochodowych w poszczególnych bankach. Warto jednak rozszerzyć zakres poszukiwań i zainteresować się propozycjami firm leasingowych. Leasing konsumencki, choć mało znany, to dobry sposób na zdobycie środków na wymarzone cztery kółka.

Leasing konsumencki to nadal mało popularny sposób na finansowanie zakupu samochodu. Być może wynika to z bariery psychologicznej, wielu osobom nie podoba się fakt, że to nie one są posiadaczami auta. To jest największa różnica między leasingiem i kredytem samochodowym - zawarcie umowy leasingu nie czyni nas właścicielami samochodu, daje jedynie prawo do jego użytkowania. Natomiast pojazd kupiony za środki z kredytu w 51 proc. należy do nas. W dowodzie rejestracyjnym, obok nazwiska kredytobiorcy, wpisana jest nazwa banku.

Formalności związane z przyznaniem leasingu są bez porównania prostsze, niż w przypadku kredytu na samochód. Do tego, aby otrzymać nowy samochód w leasing wystarczą jedynie dwa dokumenty tożsamości oraz zaświadczenie (przy wysokim wkładzie własnym wystarczy nawet oświadczenie) o osiąganych dochodach.

Co więcej, firmy leasingowe są bardziej liberalne w ocenie możliwości finansowych klienta i przychylniej patrzą na cywilnoprawne formy zatrudnienia (umowę - zlecenie lub umowę o dzieło).

W przypadku leasingu rola kupującego ogranicza się do wyboru marki, koloru i wyposażenia samochodu. Pozostałymi formalnościami, między innymi rejestracją i ubezpieczeniem auta, zajmuje się firma leasingowa. Kierowca odbiera z salonu samochód gotowy do drogi.

Leasing konsumencki ma również wady – w umowach znajdują się zapisy, które informują nabywcę auta, że przypadku kradzieży lub szkody całkowitej, leasingodawca nie zwraca opłat i wpłaconych już rat leasingowych. I mimo że to leasingobiorca płaci składki ubezpieczeniowe, to w rzeczywistości ubezpieczona jest firma leasingowa i to ona otrzymuje odszkodowanie za skradzione lub zniszczone auto.

Biorąc pod uwagę plusy i minusy leasingu, najważniejszym kryterium wyboru, w jaki sposób sfinansować samochód, powinny być koszty. Najlepiej uzyskać w banku oraz w firmie leasingowej stosowne harmonogramy spłat i porównać wysokość raty i wartość odsetek, które musimy zapłacić. W przypadku leasingu należy jeszcze wziąć pod uwagę koszt wykupu samochodu po zakończeniu umowy. Natomiast na korzyść firm leasingowych przemawia fakt, że mają spore zniżki u dealerów oraz u ubezpieczycieli, dzięki czemu wymarzone auto jest tańsze.

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (06.11.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum finansowe dla firm
leasing auta- pomóżcie. 9.4.2016 13:12 przez:
nnatan
Kredyt dla młodej firmy 4.5.2015 9:32 przez:
Sławoj
Czy opłaca się wziąć w leasing tani samochód? 6.3.2015 15:20 przez:
ElżbietaMaj

forum finansowe dla firm

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Najnowsze porady
1. Jest zgoda KNF na połączenie Millennium i Euro Banku
Ilona Maciejuk , 2019-09-10
2. Ranking pożyczek 100% online
Ekspert Comperia.pl , 2019-08-27
3. Od 14 września zmiany w logowaniu do wszystkich banków
Tomasz Słupczyński , 2019-08-27
4. UFG nie podwyższy składki OC
Marzena Kazbieruk , 2019-08-20
5. Promocja: 3 zł za 3 miesiące dzierżawy terminala POS w Millennium
Ilona Maciejuk , 2019-08-19