Kupujesz pierwszy samochód w życiu? Co lepsze: gotówka, czy kredyt?

2011-02-14 09:27:11

Młodzi Polacy stają w obliczu kupna pierwszego samochodu. Często wybierają tańszy, używany samochód kupiony z oszczędności. Czy to dobre rozwiązanie? A może jednak kredyt? Jakie wady i zalety mają te dwa rodzaje finansowania samochodu?

Według opublikowanego ostatnio raportu „Obserwator Auto 2011. Młodzi i samochód”, który ukazał marzenia i problemy młodych osób w drodze do swoich czterech kółek, zdecydowana większość osób poniżej 30 roku życia nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Jednak tylko nieliczni decydują się na zakup nowego pojazdu.

Często więc młodzi ludzie wybierają używany, tańszy samochód. Są gotowi za niego zapłacić około 15 tys. zł. Jest to z pewnością wygodne rozwiązanie. Warto jednak zauważyć, że kupno samochodu to dopiero początek wydatków…

Z drugiej strony można zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu na zakup samochodu. Oczywiście w tym przypadku osoba musi wykazać przed bankiem zdolność kredytową. Jeśli ją posiadasz warto zastanowić się nad plusami i minusami takiego rozwiązania.

Płacę za samochód i płacę bankowi

Oczywistą wadą jest, iż takie rozwiązanie na początku okaże się mniej opłacalnym finansowo. Przecież kupując samochód za bankowe pieniądze, będziesz musiał dodatkowo zapłacić. Pozyskanie pieniądza kosztuje, a dodatkowo każda instytucja finansowa upomni się o swoją marżę. W momencie zakupu kredyt będzie się więc wydawał droższym rozwiązaniem.

Zrealizować marzenia
Kredyt samochodowy, jako forma finansowania, pojazdu może jednak okazać się użyteczny. Zdaniem Andrzeja Jakubowskiego, dyrektora Pionu Finansowania Sprzedaży Samochodów w BNP Paribas Fortis podstawowym celem kredytu przy zakupie samochodu jest stosunkowo łatwy, szybki a jednocześnie niedrogi - przy wielu atrakcyjnych promocjach kredytowych - sposób na osiągnięcie już tego, na co może musielibyśmy oszczędzać jeszcze kilka lat.

Rozłożenie kosztów nabycia samochodu w czasie przy pomocy kredytu może zatem przyspieszyć realizację marzeń o własnych czterech kółkach. Kredyt samochodowy może także nieść za sobą inne ukryte korzyści.

-Dodatkową zaletą pierwszego kredytu na samochód jest okazja do rozpoczęcia budowania naszej historii kredytowej. Pozwoli ona, szczególnie przy późniejszych większych zakupach, np. własnego mieszkania, uzyskać łatwiejszy dostęp do takiego kredytu, ale często również i bardziej atrakcyjnych warunków finansowych, co w przypadku dużych kredytów może oznaczać znaczne oszczędności- dodaje Andrzej Jakubowski.

Bezpieczeństwo i eksploatacja
Wyniki raportu „Obserwator Auto 2011. Młodzi i samochód” pokazują, że młodzi ludzie kładą spory nacisk na koszty eksploatacji samochodu. Zaciągając kredyt, możemy pokusić się o kupno nowszego samochodu. W przyszłości powinien generować mniejsze koszty ( nowszy samochód powinien być bardziej ekonomiczny oraz rzadziej się psuć). Pamiętajmy bowiem, że koszty samochodu, to nie tylko zakup, ale i eksploatacja. A ta, w przypadku kredytu samochodowego na nowsze auto, może być niższa.

Dodatkowo ważną kwestią jest bezpieczeństwo, o którym wiele młodych ludzi zapomina, zwracając uwagę głównie na opłaty związane z nabyciem i eksploatacją własnego pojazdu.

Co więc wybrać?
Podsumowując, kredyt samochodowy generuje wyższe koszty, które są rozłożone w czasie na równe raty. Natomiast kupno starszego samochodu za gotówkę, choć wydaje się z pozoru tańszym rozwiązaniem, może nieść relatywnie więcej kosztów ukrytych takich jak wyższe koszty eksploatacji czy naprawy.

Wybór między zakupem samochodu za gotówkę czy na kredyt pozostaje więc kwestią indywidualnych kalkulacji. Dokonując ich warto mieć na uwadze radę Andrzeja Jakubowskiego:

Pamiętajmy, że każdy kredyt trzeba spłacić, dlatego złym doradcą jest poddawanie się euforii związanej z zakupem czegoś, co przekracza nasze możliwości finansowe. Zanim więc zdecydujemy się na kredyt, dobrze jest "na chłodno" przeanalizować, czy będziemy w stanie go spłacać mając na uwadze również nieprzewidziane okoliczności takie jak np. utrata pracy.

Kredyt samochodowy na 50 tys. PLN, okres 60 miesięcy, bez wkładu własnego, samochód nowy

Bank

Rata

Oprocentowanie

Alior Bank

997,1 PLN

7,55%

Getin Bank

1003,88 PLN

7,85%

BNP Paribas Fortis

1014,73 PLN

8,34%



Marcin Zienkiewicz
Analityk Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam