05.02.2013, 15:14

Które konto młodzieżowe warto wybrać?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.7     / 10 (oddano 3 głosów)

Świadomość finansową i umiejętność zarządzania własnymi pieniędzmi powinno się zaszczepiać w dzieciach już od najmłodszych lat. Początkowo mogą dostawać one nieduże kwoty na swoje drobne wydatki. Z wiekiem jednak potrzeby dziecka zmieniają się, tak samo jak jego podejście do pieniędzy. Warto wtedy pomyśleć o założeniu nastolatkowi własnego konta rozliczeniowo-oszczędnościowego.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu klientów, a jednocześnie rodziców, duża część banków włączyła do swojej oferty specjalne rachunki osobiste dedykowane młodzieży, zazwyczaj od 13 do 18 lat.

Działają one na atrakcyjnych warunkach, ich obsługa nie jest skomplikowana, a często dodatkową opcją jest możliwość rodzicielskiej kontroli na budżetem potomka. Z tego powodu konta młodzieżowe stają się coraz popularniejszą formą przekazywania kieszonkowego.

Dostępność tego typu rachunków jest duża – można je znaleźć w ofercie praktycznie każdego banku. Założyć mogą je jednak tylko osoby pełnoletnie, rodzice lub opiekunowie dziecka, mającego korzystać z konta.

Cechy szczególne kont młodzieżowych

Ponieważ użytkownicy tych rachunków to w dużej mierze osoby nieletnie i nie posiadające dochodów, obsługa takich kont jest zazwyczaj bezpłatna, lub wynosi tylko kilka złotych miesięcznie. Często banki nie pobierają też opłaty za korzystanie z karty płatniczej, lub opłata ta jest bardzo niska. Całkowity miesięczny koszt użytkowania konta młodzieżowego waha się więc od 0 do 6 zł, w zależności od tego, w którym banku zostało ono założone.

Z reguły do otwieranego rachunku dołączona jest karta płatnicza- tradycyjna lub, coraz częściej, z funkcją płatności zbliżeniowych. Posiadanie jej zapewnia wygodę i większe bezpieczeństwo- dziecko nie musi mieć przy sobie pieniędzy w gotówce, ograniczone jest więc ryzyko ich zgubienia czy kradzieży.

Ponadto konta młodzieżowe dostępne są przez Internet, dzięki czemu korzystanie z nich jest łatwiejsze dla młodego użytkownika. Zaletą dostępu internetowego jest także możliwość wykonywania darmowych przelewów.

Co jeszcze proponują banki?

Niestety, tak jak „dorosłe” konta osobiste, również i te, przeznaczone dla nastoletnich klientów, nie są oprocentowane (wyjątkiem są tu propozycje jakie przygotowały: Raiffeisen Polbank - 4 proc. na Ale! Koncie oraz Toyota Bank - 5 proc. na Click Koncie). Dlatego większe kwoty oszczędności lepiej jest umieścić np. na lokacie, a rachunku młodzieżowego używać jedynie do obsługi bieżących wydatków.

Często konta takie dają też możliwość korzystania z dodatkowych usług: CashBack, czyli wypłaty gotówki punktach handlowych i usługowych (w ofercie np. Banku BPH, ING Banku Śląskiego, Pekao SA, PKO BP); atrakcyjne rabaty u partnerów banku lub programy lojalnościowe (proponują je np. Millenium Bank, Pekao SA, mBank); możliwość bezpłatnego doładowania telefonu komórkowego z konta w bankomatach za pomocą Internetu (usługa dostępna w np. Banku BPH, ING Banku Śląskiego, Banku Pekao SA, PKO BP, Eurobanku, BOŚ Banku).

Założenie latorośli własnego konta pozwala więc nie tylko na korzystanie z atutów takiej oferty, ale też, przede wszystkim, uczy kontrolowania swoich finansów i pozwala na stopniowe wkraczanie w „dorosłe” życie. Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.02.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Gabriela Drzymalska
, ekspert Comperia.pl
151 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Comperia.pl poleca
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
które konto lepsze: mBank czy T-mobile? 22.3.2015 21:37 przez:
OlafLub

forum o lokatach

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe