17.09.2013, 09:40

Które banki oferują jeszcze polisolokaty?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.7     / 10 (oddano 3 głosów)

Które banki oferują jeszcze polisolokaty?
Oszczędzanie to nie tylko bankowe depozyty – wśród produktów oszczędnościowych znajdziemy również polisolokaty. Czy warto inwestować swoje pieniądze w takiego typu produkt?

Polisolokaty okres swojej największej popularności przeżywały kilka lat temu – pozwalając „ominąć” tzw. podatek Belki były hitem wśród oszczędzających. Dziś zainteresowanie tymi produktami nieco spadło, nie na tyle jednak, by polisolokaty zniknęły z rynku.

Podobna do lokaty

Cel korzystania z polisolokat jest taki sam, jak w przypadku zwykłej lokaty – zysk. Po ustalonym z góry okresie „zamrożenia” środków depozyt jest zwracany klientowi wraz z naliczonymi odsetkami. Zysk, jaki zapewniają obecnie polisolokaty jest porównywalny z tym, jaki można uzyskać dzięki lokatom – maksymalnie ok. 4 proc.

Tak, jak w przypadku zwykłych depozytów bankowych, otrzymanie odsetek od środków na polisolokacie jest gwarantowane, niezależne od sytuacji rynkowej. Kolejną wspólną cechą jest obu produktów jest całkowita utrata odsetek, na skutek przedterminowego wycofania środków.

…ale jednak różna

Trzeba jednak pamiętać, że polisolokata formalnie jest rodzajem ubezpieczenia na życie i dożycie, a nie formą depozytu bankowego – a to ma swoje konsekwencje. Wpłata środków jest w tym wypadku jednorazową składką, zwracaną po okresie umowy. Dzięki takiej konstrukcji produktu jest on zwolniony z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki).

Wybór polisolokaty, a więc de facto produktu ubezpieczeniowego, zapewnia również ochronę ubezpieczeniową – w wypadku śmierci właściciela polisolokaty, jego bliscy mogą liczyć na wypłatę świadczenia ubezpieczeniowego.

Gdzie jej szukać?

Mimo że obecnie polisolokaty nie są powszechne wśród ofert banków, to jednak kilka instytucji wciąż oferuje je zainteresowanym klientom. Szeroki wybór okresów ochrony ubezpieczeniowej daje Santander Consumer Bank – jego Lokata Direct + Ochrona może zostać założona na okres od 1 do 36 miesięcy. Do skorzystania z oferty niezbędne jest jednak zgromadzenie dość wysokiej kwoty – minimalna składka początkowa to 10 000 zł.

Znacznie mniejsza kwota potrzebna jest do otwarcia polisy Antidotum PRO w Credit Agricole – wystarczy 1000 zł. W tym wypadku klient ma jednak znacznie mniejszy wybór okresu, na jaki podpisywana jest umowa: 12 lub 18 miesięcy. Taka sama wymagana kwota, ale przy 6-cio miesięcznym okresie ubezpieczenia to natomiast propozycja BNP Paribas, oferowana pod nazwą ExtraKomfort.
Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.09.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Gabriela Drzymalska
, ekspert Comperia.pl
151 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Które banki udzielą kredytu z dopłatą MDM? 24.3.2015 19:22 przez:
aleca
Które banki są polskie? 17.3.2015 13:54 przez:
aleca

forum o kredytach

Forum o lokatach
Kondycja finansowa polskiego sektora bankowego 8.3.2016 15:51 przez:
Leon
Jaka lokata powyżej 200 tys.złotych 10.7.2015 14:09 przez:
max

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie do karty kredytowej 31.8.2014 22:44 przez:
Redzajna

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Jaki kredyt na początek najlepszy? 11.8.2015 16:01 przez:
Dalian

forum finansowe dla firm