14.10.2009, 22:27

Kryzys finansowy ratuje kredytobiorców. Sprawdź dlaczego!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Wszyscy, którzy dokładnie rok temu zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego powinni świętować pierwszą rocznicę upadku Lehmann Brothers. Brzmi paradoksalnie? Może i tak, ale fakt jest taki, że obniżki stóp procentowych jakie miały miejsce na świecie uratowały wiele budżetów domowych. Sprawdź czy i Ty zaoszczędziłeś na kryzysie finansowym!
Wszyscy pamiętamy ubiegłoroczną euforię związaną z łatwością uzyskania kredytu bankowego. Marże na poziomie maks. 2 proc., banki prześcigające się w liczbie udzielonych kredytów, a do tego jeszcze rekordowo mocna złotówka. To wszystko składało się na tak wysoką liczbę wniosków o udzielenie kredytu hipotecznego, w szczególności tych denominowanych do walut obcych.
Niestety, większość kredytobiorców nie zdawała sobie sprawy z faktu, iż dolar na poziomie 2,30 PLN, frank poniżej 2 PLN a euro w okolicach 3,2 PLN to tylko przejściowe umocnienie. W dłuższym okresie sytuacja ta nie miała szans się utrzymać. Długookresowy nominalny kurs walutowy to przecież nic innego, jak odzwierciedlenie realnego stanu gospodarki danego kraju. Ponadto, co pokazały ubiegłe miesiące, nasza rodzima waluta jest także bardzo podatna na spekulację.
 
Co zmienił kryzys
Rozprzestrzeniający się kryzys finansowy i wynikające z niech znaczne zahamowanie akcji kredytowej, tak niezbędnej do rozwoju każdej gospodarki, wymusiło na rządach zmianę polityki gospodarczej. Działania takie jak wykup toksycznych aktywów bankowych oraz obniżenie stóp procentowych uczyniły kredyty hipoteczne produktami znacznie tańszymi. Był to krok ratujący wiele osób przed tzw. spiralą zadłużenia.
 

 
Na przykład – zmiana kursu euro z 3,27 PLN (22.09.08) do 4,20 PLN (14.10.09) to wzrost zobowiązania, a co za tym idzie także miesięcznych rat kredytowych, o prawie 30 procent. Tak drastycznego wzrostu obciążeń finansowych nie odczuwamy jednak właśnie z powodu znaczących cięć stóp procentowych. W przeciągu ostatniego roku Europejski Bank Centralny obniżył stopę referencyjną o 3,25 pkt. proc.
Jak widać zatem, wyłącznie dzięki globalnemu kryzysowi finansowemu w dalszym ciągu większość z kredytobiorców jest w stanie terminowo spłacać swoje zobowiązania.
 
Chcesz podyskutować o kryzysie finansowym i jego skutach? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.10.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2795 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Comperia.pl poleca
1970-01-01
 
Zobacz dyskusje na forum