17.05.2010, 09:22

Kredyty złotowe tanieją, walutowe drożeją. Sprawdź najnowszy Kredytometr Comperii!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Comperia regularnie śledzi losy kredytów hipotecznych. Co tydzień przedstawiamy najważniejsze zmiany na rynku bankowym i opisujemy ich wpływ na sytuację kredytobiorców. Co oznacza słabnący złoty? Czy stopy procentowe spadają, czy rosną? Jaki to ma wpływ na Twoje raty? Jak zachowują się kredyty złotowe, a jak kredyty walutowe? Sprawdź Kredytometr Comperii!
Na aktualną sytuację kredytobiorców w ciągu ostatnich tygodni najbardziej wpłynęły zmiany na rynku walutowym. Znaczne wahania wartości złotego w stosunku do wszystkich głównych walut spowodowały znaczący wzrost miesięcznych rat kredytów walutowych. W tym samym czasie kredyty złotowe taniały z uwagi na spadek rynkowych stóp procentowych WIBOR.
 
Słaby złoty=drogie kredyty walutowe
Na przestrzeni ostatniego miesiąca złoty stracił do euro i franka odpowiednio 12 oraz 15 groszy. Największe różnice odczuły jednak osoby zadłużone w dolarach amerykańskich. W połowie kwietnia 1 USD kosztował poniżej 3 złotych, obecnie natomiast przy uwzględnieniu spreadu bankowego przyjdzie nam zapłacić za niego 3,24 zł. Na szczęście liczba kredytobiorców posiadających kredyty w dolarach jest niewielka.
 
W rezultacie zdrożały wszystkie kredyty denominowane do walut obcych. W przypadku franków szwajcarskich miesięczna rata modelowego kredytu hipotecznego w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego we wrześniu 2007 roku na okres 30 lat wynosi przeciętnie 904 złote ( wzrost o ok. 25 złotych), a w przypadku euro 826 złotych (wzrost o ok. 38 złotych).
 
Najbardziej zdrożały natomiast zobowiązania denominowane w dolarach amerykańskich. Kredytobiorcy zadłużeni w tej walucie muszą zapłacić prawie 100 złotych więcej niż jeszcze miesiąc temu. Miesięczna rata wynosi średnio 902 złote.
 
Kredyty w złotych tanieją
Nieprzerwanie od ponad 2 miesięcy tanieją natomiast kredyty spłacane w naszej rodzimej walucie. Systematyczne spadki rynkowych stóp procentowych skutkują miesięczną ratą na poziomie ok. 1 055 złotych. W perspektywie 12 miesięcy to już prawie 100 złotych mniej niż w maju 2009 roku.
 
Należy także nadmienić, iż z uwagi na brak ryzyka kursowego, są to najstabilniejsze produkty na rynku. Ich dostępność także stale rośnie. Do ofert bankowych powoli wracają produkty, za pomocą których sfinansować można zakup nawet powyżej 100 proc. wartości nieruchomości.
 

Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych

kredyty złotowe

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych
kredyty złotowe
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

kredyty złotowe

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.05.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora