14.12.2009, 14:25

Kredyty we frankach droższe niż rok temu! Sprawdź Kredytometr Comperia.pl

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Comperia co tydzień śledzi zmiany wysokości rat na rynku kredytów hipotecznych. Zastanawiasz się, w jakiej walucie wziąć kredyt hipoteczny? Interesuje Cię jak zmieniały się główne parametry kredytów w ciągu ostatniego miesiąca? Jeżeli tak, to koniecznie sprawdź Kredytometr Comperii!

 


W perspektywie ostatniego tygodnia można zaobserwować niewielkie, lecz znaczące zmiany na rynku kredytów hipotecznych. W wyniku wahania stopy WIBOR nieznacznie wzrosła rata kredytów złotowych. W tym samym czasie, systematycznie od ponad 2 miesięcy, spadały natomiast miesięczne obciążenia budżetowe osób posiadających zobowiązania denominowane do walut obcych.
 
Franki droższe niż rok temu!
 
Po raz pierwszy od początku sierpnia tego roku wysokość raty modelowego kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich (kwota 200 tys. zł, okres 30 lat) wzrosła w ujęciu rocznym i wynosi obecnie ok. 880 zł. Zmiana ta jest wypadkową dwóch niwelujących się do tej pory czynników. Z jednej strony mamy do czynienia ze spadkowym trendem rynkowych stóp procentowych dla franka szwajcarskiego (LIBOR CHF), z drugiej natomiast należy zaobserwować, że w stosunku rocznym kurs tej waluty do złotówki wzrósł aż o 26 groszy. W ubiegłym tygodniu to właśnie drugi z tych czynników ostatecznie przeważył skutkując wyższą ratą kredytową. Niemniej jednak, w krótszej perspektywie – miesiąca oraz 6 miesięcy raty kredytów denominowanych do franka są coraz niższe.
 
Złotówki nieznacznie w górę.
 
W dalszym ciągu możemy obserwować także niewielkie, ale systematyczne, wzrosty miesięcznych zobowiązań osób zadłużonych w rodzimej walucie. Obecnie rata modelowego kredytu w złotówkach wynosi ok. 1 100 zł. Kwota ta jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku jakiegokolwiek kredytu denominowanego do waluty obcej. Jednakże, w perspektywie ostatnich 12 miesięcy kredytobiorcy posiadający dane zobowiązania zapłacą o prawie 300 zł mniej.
 
Dolary ciągle najtańsze, rosnąca popularność euro
 
Już od ponad 3 miesięcy najtańszą opcją kredytową na rynku pozostają zobowiązania denominowane do dolarów amerykańskich. Rata modelowego kredytu w tej walucie wynosi obecnie poniżej 800 zł. Mimo to, należy pamiętać, że produkty te są od kilku miesięcy najmniej dostępnymi na rynku.
Zupełnie inaczej wygląda natomiast sytuacja w przypadku kredytów denominowanych do euro. Pomimo tego, że są droższe o ok. 100 zł od tych, zaciągniętych w dolarach, ich dostępność stale rośnie. Obecnie na rynku już ponad 10 banków posiada w swojej ofercie dane produkty, gdy jeszcze pół roku temu było ich jedynie pięć.
 
Poniżej Comperia.pl prezentuje aktualne parametry kredytów hipotecznych oraz ich zmiany w perspektywie tygodnia, miesiąca, 6 miesięcy oraz całego roku. Pod uwagę wzięto zachowanie kredytu w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na okres 30 lat we wrześniu 2007 roku.
 
Kredytometr hipoteczny Comperia.pl

Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych
 
kredyty frankowe
 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych
 
kredyty frankowe
 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

kredyty frankowe
 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Chcesz podyskutować o kredytach hipotecznych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.12.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2773 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora