22.03.2010, 16:17

Kredyty w euro po raz pierwszy najtańsze na rynku! Sprawdź Kredytometr Comperii

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Comperia, co tydzień śledzi losy kredytów hipotecznych. Pokazujemy zmiany wysokości miesięcznych rat, oprocentowania i rynkowych stóp procentowych. Na podstawie naszego Kredytometru każdy kredytobiorca ma szansę ocenić, jakie zobowiązanie jest dla niego najkorzystniejsze. Sprawdź, jak zmieniały się raty kredytów hipotecznych w przeciągu ostatnich trzech lat!
W ciągu ostatniego tygodnia, mieliśmy do czynienia ze znacznymi wahaniami na rynku walutowym. Złoty, umacniający się od początku miesiąca, utrzymał wysokie notowania w stosunku do euro i franka szwajcarskiego. Zdecydowanie podrożał jednak dolar. W rezultacie, po raz pierwszy od trzech lat, najtańszą opcją na rynku kredytów hipotecznych są zobowiązania denominowane do euro.
 
Dolar znacznie droższy
W perspektywie ubiegłego tygodnia, nasza rodzima waluta straciła w stosunku do dolara amerykańskiego aż 8 groszy. W rezultacie, miesięczna rata modelowego kredytu hipotecznego w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego we wrześniu 2007 roku na okres 30 lat, wzrosła aż o 24 zł i wynosi obecnie prawie 820 złotych.
 
Euro – po raz pierwszy najtańsze
Kredyty hipoteczne denominowane do euro, po raz pierwszy od trzech lat są najtańszą opcją na rynku. Jest to skutek znacznego umocnienia się dolara oraz niskich notowań euro. W rezultacie, miesięczne raty kredytobiorców zadłużonych w tej walucie, spadły poniżej psychologicznej bariery 800 złotych i są o prawie 20 zł tańsze niż te denominowane do dolarów amerykańskich.
 
Franki stabilne
W przeciągu ostatniego tygodnia o prawie 10 złotych zwiększyły się miesięczne obciążenia osób zadłużonych we frankach szwajcarskich. Niemniej jednak, w perspektywie 12 miesięcy, kredytobiorcy posiadający zobowiązania w tej walucie, powinni znacząco odczuć obniżkę rat. Jeszcze w marcu 2009 roku rata modelowego kredytu hipotecznego w CHF wynosiła ponad 100 złotych więcej niż obecnie.
 
Złotówki tańsze, ale stale najdroższe
Już tradycyjnie, najdroższymi kredytami na rynku zobowiązań hipotecznych są te spłacane w rodzimej walucie. Znacznie wyższe stopy procentowe w Polsce niż za granicą, przekładają się na różnice w racie na poziomie 200 – 250 złotych miesięcznie. Niemniej jednak, banki w dalszym ciągu są znacznie bardziej skłonne do udzielania kredytów w rodzimej walucie niż denominowanych do euro czy dolara amerykańskiego. Rata modelowego kredytu w złotych wynosi obecnie prawie 1 100 zł.
 

Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych

zmiany wysokości miesięcznych rat

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych

zmiany wysokości miesięcznych rat

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

zmiany wysokości miesięcznych rat

 Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

A Twoim zdaniem, które kredyty hipoteczne jest najlepszy? Podziel się swoją opinią na naszym forum o kredytach hipotecznych! 

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (22.03.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2773 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum finansowe dla firm
Kredytowanie bieżącą działalność firmy 14.10.2014 13:09 przez:
Tomasz Słupczynski, Ekspert Comperia.pl
Dotacje na drugą fiirmę 1.8.2014 9:30 przez:
ORCHIDEA
Skąd pieniądze na nowy sprzęt 2.7.2014 16:13 przez:
Harry

forum finansowe dla firm