30.04.2010, 10:46

Kredyty na działalność gospodarczą, czyli pieniądze nie od ręki

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Prowadzenie biznesu musi wiązać się z kosztami. Biuro, pracownicy, paliwo kosztują. Nie każdy dysponuje odpowiednio wysokim kapitałem własnym. Dlatego powstały kredyty na działalność gospodarczą. Jakie są zasady ich udzielania i dlaczego nie każdy może na nie liczyć?
Kredyty to krwioobieg całej gospodarki, esencja systemu bankowego. Pieniądze są potrzebne każdemu, w szczególności przedsiębiorcom prowadzącym własny biznes. Biznesmeni są jednak różni, prowadzą też odmienne projekty. Nie każdy zyska akceptację banku w sprawie dofinansowania. Ale po kolei.
 
Kredyt kredytowi nie równy
Kredyty na działalność gospodarczą to pojęcie bardzo ogólne. Można przecież mówić o finansowaniu konkretnego projektu, podpartego biznes planem, mającego zwrócić się w określonym czasie. Z drugiej strony przedsiębiorstwa często wymagają dostępu do pieniędzy służących bieżącemu funkcjonowaniu, czegoś w formie kredytu kupieckiego, czy debetu w rachunku bieżącym. Startujący z nowym pomysłem mają potrzebę uzyskania kapitału na start. Możliwości więc sporo, <br>ale zawsze jedna część wspólna – pożyczka.
 
Ryzyko wyznacza cenę
Głównym czynnikiem, wpływającym na dostępność i koszt kredytu na działalność gospodarczą jest związane z nim ryzyko. W tym kontekście nie jest ważne, jaką nazwę przyporządkujemy dla danej pożyczki. Istotne jest to, czy z punktu widzenia banku, cel z nią związany, a także sam kredytobiorca budzą zaufanie. Funkcjonująca od lat firma o stabilnych finansach, wnioskująca o kredyt odpowiadający tylko ułamkowi jej wartości, ma dużo większe szanse na jego uzyskanie od początkującego, niemajętnego przedsiębiorcy. Dlatego nawet jeżeli ten drugi otrzyma ostatecznie pożyczkę, to zapłaci za nią dużo więcej niż duży konkurent.
 
Kredyty gotówkowe na działalność gospodarczą? Sprawdź na naszej porównywarce!
 
Bez zabezpieczenia ani rusz

Kredyty na działalność gospodarczą, tak jak większość innych rodzajów pożyczek, muszą podlegać wymogom zabezpieczenia przed niewypłacalnością dłużnika. Formy bywają jednak bardzo różne, zależą w każdym przypadku od konkretnej charakterystyki transakcji. W najprostszych przypadkach, kiedy bank w wyniku analizy przepływów pieniężnych firmy dochodzi do wniosku, że obsługa kredytu nie będzie dlań istotnym obciążeniem, wystarczy potencjalna możliwość windykacji pożyczki z rachunku przedsiębiorstwa. Bywa jednak, że zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka na nieruchomościach, zastaw na udziałach, przelew wierzytelności z różnego rodzaju umów.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.04.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marcin Zienkiewicz
, ekspert Comperia.pl
226 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyty na oświadczenie 20.5.2016 7:51 przez:
kołcz
Preferencyjne kredyty na założenie lub rozwinięcie DG 8.2.2016 7:48 przez:
Hirek
Kredyt Hipoteczny a zaniżona wypłata na umowie 21.6.2019 7:05 przez:
stringi100

forum o kredytach

Forum finansowe dla firm
Kredyt dla studenta - czy to w ogóle mozliwe? 31.3.2016 11:00 przez:
marcel
Jaki kredyt na początek najlepszy? 11.8.2015 16:01 przez:
Dalian

forum finansowe dla firm

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe