26.01.2009

Kredyty dla emigrantów

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Na przestrzeni ostatnich kilku lat oferty polskich banków skierowane do klientów osiągających dochody poza granicami Polski uległy znacznemu uelastycznieniu. Banki takie jak mBank czy PKO BP do obsługi Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii otworzyły w Londynie nawet swoje przedstawicielstwa.

Duże zainteresowanie banków osobami osiągającymi dochody za granicą przełożyło się również na poszerzenie gamy produktów kredytowych oferowanych tej grupie klientów. Oprócz tradycyjnych kredytów hipotecznych coraz więcej banków kieruje do osób pracujących za granicą oferty kredytów konsolidacyjnych, pożyczek hipotecznych oraz niewymagających zabezpieczenia pożyczek gotówkowych.

Wszystkie banki, dokonując analizy kredytowej osoby pracującej za granicą, nadal akceptują podstawowe źródło dochodu jakim jest umowa o pracę. Niektóre banki m.in. Millennium, GE Money Bank, Lukas Bank,  Santander Consumer, PKO BP, oprócz zatrudnienia na podstawie kontraktu, akceptują także dochody osiągane z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej za granicą.

Niestety w związku z kryzysem finansowym i wynikającym z niego większym ryzykiem kredytowym, większość banków stawia przed kredytobiorcami pracującymi za granicą bardziej restrykcyjne wymogi co do wysokości osiąganych dochodów oraz łącznego stażu pracy. Długość minimalnego stażu pracy za granicą waha się od 3 miesięcy do 2 lat, jednak większość banków wymaga udokumentowania co najmniej 6 miesięcy zagranicznego stażu.

Pozostałe wymagania stawiane przez banki, w szczególności wymagania dotyczące wkładu własnego są praktycznie identyczne, jak wymogi, które muszą spełnić osoby zatrudnione w Polsce. Również parametry cenowe, takie jak oprocentowanie czy wysokość prowizji są jednakowe niezależnie od miejsca zatrudnienia.

Polacy pracujący za granicą mogą oczywiście skorzystać z produktów kredytowych banków zagranicznych. Niestety oferta kredytowa ogranicza się jedynie do kredytów gotówkowych i linii kredytowych w rachunkach osobistych, ponieważ banki zagraniczne nie wyrażają zgody na zabezpieczenie kredytu nieruchomością położoną poza granicami kraju, w którym prowadzą swoją działalność.

Bartłomiej Samsonowicz
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.01.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2773 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora