07.04.2010, 13:24

Kredytometr Comperii-kredyty w złotych tanieją!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Comperia regularnie śledzi zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Co tydzień analizujemy wysokości miesięcznych rat zobowiązań we wszystkich najważniejszych walutach. Chcesz dowiedzieć się, jakie zmiany miały miejsce na rynku? Interesuje Cię najkorzystniejszy kredyt hipoteczny? Sprawdź Kredytometr Comperii!
W ciągu ostatniego tygodnia mieliśmy do czynienia ze znacznymi zmianami na rynku kredytów hipotecznych. Znacząco spadły wysokości miesięcznych rat zobowiązań we wszystkich analizowanych walutach. Niższe stopy procentowe i mocniejszy złoty – sprawdź, jak zmiany poszczególnych parametrów kredytu wpłynęły na wysokość Twojego zobowiązania. Czy po świętach zapłacimy mniej?
 
Kredyty hipoteczne w złotych-niższy WIBOR
Na przestrzeni ostatnich miesięcy można zaobserwować niewielkie, ale systematyczne spadki rynkowej stopy procentowej WIBOR, która stanowi podstawę oprocentowania kredytów hipotecznych zaciąganych w rodzimej walucie. Obecnie WIBOR wynosi 4,05 proc., co oznacza, że całkowite oprocentowanie kredytów powinno spadać.
 
Ponadto, niższe stopy procentowe oznaczają większą dostępność pieniędza, a zatem także większy spokój na rynku międzybankowym. W porównaniu do końca 2008 roku, gdy najwięcej mówiło się w Polsce o skutkach globalnego kryzysu finansowego WIBOR stracił już ponad 1,5 pkt. procentowego. Miesięczna spłata raty modelowego kredytu hipotecznego w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na okres 30 lat, wiąże się obecnie z wydatkiem rzędu 1 080 zł. To ponad 10 złotych mniej niż 4 tygodnie temu. 
 
Kredyty hipoteczne w euro – kolejna granica przełamana
Powody do zadowolenia powinni mieć także posiadacze kredytów hipotecznych denominowanych do euro. W tym miesiącu ich miesięczne raty ponownie spadły. Ostatnio pisaliśmy o przekroczeniu magicznej bariery 800 złotych (kredyt hipoteczny o wartości 200 tys. zł, zaciągnięty we wrześniu 2007 roku na 30 lat). Aktualnie rata modelowego kredytu wynosi już 790 złotych.
Przyczną tych zmian są zarówno stale niskie stopy procentowe w strefie euro jak i umacniający się złoty. Uwzględniając średni spread ze wszystkich banków oferujących kredyty hipoteczny, za kupno euro przyjdzie nam zapłacić obecnie 3,95 złotych. To ponad 40 groszy mniej niż pół roku temu.
 
Kredyty hipoteczne w dolarach – stale tanie, ale mogą zdrożeć
Niewiele droższą opcją na rynku kredytów hipotecznych są zobowiązania denominowane do dolarów amerykańskich. W porównaniu do euro miesięczna rata jest wyższa jedynie o ok. 15 złotych - średnio za spłatę zobowiązania musimy zapłacić 805 złotych.
Nie jest to dużo, w szczególności dzięki niskiemu kursowi walutowemu. Niemniej jednak, w perspektywie ostatnich miesięcy należy zauważyć, że rynkowa stopa procentowa LIBOR USD zaczyna rosnąć. Jeżeli trend ten się utrzyma, to kredyty w dolarach mogą zacząć drożeć.
 
Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich – stabilnie i jeszcze raz stabilnie

Kredyty hipoteczne denominowane do franków szwajcarskich są bezsprzecznie najstabliniejszymi produktami wśród zobowiązań w walutach obcych. Zmienność wysokości rat osób zadłużonych w tej walucie jest porównywalna z adektwatnymi wahaniami klientów spłacających pożyczki w złotych. Dla osób posiadających wysoką zdolność kredytową jest to zatem optymalny produkt – wysoki poziom bezpieczeństwa i niskie raty. Miesięczna spłata zobowiązania w tej walucie to ok. 860 złotych. Więcej niż w dolarach czy euro, jednak znacznie mniej niż w złotych – o ponad 200 złotych.

Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych

kredyty w złotych

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych
kredyty w złotych
 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

kredyty w złotych

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Warto brać teraz kredyty w złotych? Sprawdź na naszej porównywarce!

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.04.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora