08.01.2013, 13:26

Kredyt samochodowy to nie jedyny sposób na sfinansowanie zakupu auta

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7.8     / 10 (oddano 4 głosów)

Kiedy szukamy środków na sfinansowanie zakupu auta, kredyt samochodowy lub leasing wydają się być jedynym rozwiązaniem. Czy tak jest faktycznie? Przecież pieniądze można również pozyskać dzięki pożyczce gotówkowej, kredytowi balonowemu lub pożyczce pod zastaw mieszkania. Który sposób jest optymalny? Comperia.pl szuka odpowiedzi.

Kredyt gotówkowy

Najmniej kłopotliwy wydaje się kredyt gotówkowy. Pieniądze uzyskane w ten sposób można przeznaczyć na dowolny cel – możemy na przykład kupić samochód. Wielkim plusem tego rozwiązania jest to, że nikt nas nie pyta, jakie auto kupujemy, czy będzie ono nowe, czy używane. Możemy również zaoszczędzić na polisie autocasco, która jest niezbędnym zabezpieczeniem w przypadku kredytów samochodowych.

Wadą pożyczki gotówkowej jest stosunkowo wysokie oprocentowanie - od 12 proc. w skali roku. Są na rynku dostępne również kredyty gotówkowe z promocyjnym oprocentowaniem, ale często mogą z nich skorzystać jedynie nowi klienci banku lub muszą kupić dodatkowy produkt w tej instytucji.

Wysokość pożyczki gotówkowej zależy od dochodów klienta i może się okazać, że bank zaproponuje kwotę, która nie starczy na wymarzone auto.

Pożyczka hipoteczna

Najtańszym sposobem na sfinansowanie zakupu samochodu jest pożyczka hipoteczna. Jest oprocentowana trochę niżej niż kredyt samochodowy (najlepsze oferty zaczynają się od 6,47 proc. w skali roku), a spłatę rat można rozłożyć na 10- 20 lat. Pieniądze w ten sposób uzyskane możemy wydać w dowolny sposób, a auto będzie wolne od obciążeń.

Minusem takiego rozwiązania są męczące i kosztowne formalności - potrzebna jest wycena nieruchomości, ustanowienie hipoteki. Zdobycie wszystkich niezbędnych dokumentów może potrwać nawet kilka tygodni. Z tego powodu pożyczkę hipoteczną warto rozważać jedynie w przypadku bardzo drogiego auta.

Kredyt balonowy

Jedną z najpopularniejszych form kredytu balonowego jest kredyt 50/50. Oznacza on, że w momencie zakupu wpłacamy 50 proc. wartości samochodu. Pozostałą kwotę musimy dopłacić pod koniec okresu kredytowania, najczęściej po roku.

Kredyt balonowy jest dobrym sposobem na zakup samochodu, ale konieczne jest posiadanie sporej gotówki, by móc z niego skorzystać. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy mieć pewność, że nie będziemy mieli problemu z zapłaceniem pozostałej kwoty.

Jest wiele sposobów na pozyskanie pieniędzy na zakup samochodu. Od nas samych zależy, które rozwiązanie będzie optymalne. Należy jednak pamiętać, że zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, warto porównać oferty wielu banków.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (08.01.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe