Kredyt obrotowy dla firmy-jak dobrze go wybrać?

2011-08-23 09:08:10

Kredyt obrotowy ma pomóc przedsiębiorstwu finansować swoją bieżącą działalność, czyli m.in. zakup niezbędnych do funkcjonowania materiałów czy usług. Jest to zobowiązanie krótkoterminowe. Banki na kilka sposobów są w stanie uruchomić firmie taki sposób kredytowania.

Właściwie ile banków, tyle podejść do tematu. Kredyt obrotowy uruchomiony może zostać np. w koncie firmowym. Wtedy jest to tzw. kredyt odnawialny. Rozwiązanie to można porównać do zwykłej możliwości skorzystania z limitu kredytowego w koncie osobistym, o jaki może się ubiegać klient indywidualny.

Ale kredyt obrotowy to także krótkoterminowe zobowiązanie nieodnawialne. W dużym przybliżeniu można je porównać do kredytu gotówkowego, z tym że w tym przypadku uruchamiany jest tzw. rachunek kredytowy.

Firma może z niego korzystać, kiedy chce (poprzez zwrócenie się do banku o wypłatę transzy), ale te środki już nie będą mogły być wykorzystane ponownie. Nieco częściej niż w przypadku obsługi klienta detalicznego, banki oferują zobowiązanie denominowanego do innej waluty (przede wszystkim do euro, dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego).

Niestety, jak często bywa w przypadku zobowiązań dla firm, kredyt obrotowy nie jest udzielany dopiero co powstałym przedsiębiorstwom. Bardzo powszechne są zastrzeżenia, że przedsiębiorstwo musi działać 12 czy 24 miesiące, aby ubiegać się o kredyt obrotowy. Oczywiście kluczowe znaczenie ma także zdolność kredytowa przedsiębiorstwa.
 
Tę ostatnią bankom coraz łatwiej sprawdzać nawet wobec małych firm, bo ciągłemu rozwojowi podlega baza Biura Informacji Kredytowej BIK - Przedsiębiorca. Gromadzi ona informacje o historii spłat innych zobowiązań firmy, a obraz uzupełnia o dane z Biura Informacji Gospodarczej.

W ten sposób kredytodawcy mają pełniejszą wizję przedsiębiorstwa, i będąc pewnymi jego rzetelności mogą udzielać wyższych i niżej oprocentowanych kredytów. Trzeba jednak faktycznie mieć dobry wizerunek w BIK-u, dlatego warto o niego bardzo mocno dbać.

Kredyt obrotowy często oprocentowany jest podobnie jak kredyty hipoteczne dla klientów indywidualnych. Czyli składa się nań rynkowa stopa WIBOR oraz marża banku. Oprocentowanie zależy oczywiście od instytucji, wiarygodności kredytowej firmy, i innych warunków kredytu, ale generalnie wynosi do kilkunastu procent.

Jak dobrze wybrać kredyt obrotowy? Nie ma niestety innej metody jak dokonać małego „rekonesansu” ofert poszczególnych banków. Warto natomiast przede wszystkim uporządkować finanse firmy w taki sposób, aby w oczach kredytodawców być jak najlepszym partnerem. Wtedy i droga do najlepszych kredytów stanie otworem.

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam