30.07.2012, 10:37

Kredyt na wakacje - gdzie najtaniej?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.8     / 10 (oddano 6 głosów)

Okres urlopowy w pełni. Jeśli ktoś nie uzbierał kwoty, która pozwoliłaby mu sfinansować wakacyjny wyjazd, może zwrócić się do banku z wnioskiem o kredyt gotówkowy. Na co uważać prosząc o taką „pomoc finansową”? Który bank ma obecnie najkorzystniejszą ofertę?

Choć zewsząd Piotr Adamczyk namawia Polaków do zaciągnięcia kredytu na wczasy w eurobanku, to ogólnie banki nie są w te wakacje bardzo aktywne, jeśli chodzi o promocje kredytów gotówkowych. Promowane oferty wcale nie rzucają na kolana swoją atrakcyjnością.

Jak wynika z obserwacji analityków porównywarki finansowej Comperia.pl, najatrakcyjniejsze kredyty gotówkowe mają aktualnie w swojej ofercie ING Bank Śląski oraz Polbank. W tych instytucjach raty kredytów na 5 tys. zł na 12 miesięcy nie przekraczają 450 zł, a na 24 miesięcy - 240 zł.

Tak naprawdę jednak w przypadku kredytów gotówkowych parametry oferty uzależnione są od profilu klienta – istotne jest, czy posiada konto w danym banku czy nie, jak instytucja ocenia jego wiarygodność kredytową itd. Wybierając kredyt, warto być uważnym i zwracać uwagę na szczegóły. Mogą one bowiem bardzo drogo kosztować, a wczasy zamiast odpoczynkiem, będą czasem plucia sobie w brodę z powodu błędnej decyzji.

Takim kosztownym szczegółem są ubezpieczenia. Banki lubią je „dorzucać” klientom do kredytów, jednocześnie np. obniżając z tego tytułu oprocentowanie kredytu. Są to m.in. ubezpieczenia na wypadek śmierci kredytobiorcy lub jego niezdolności do pracy albo utraty pracy. Należy dobrze sprawdzić, przeliczyć i wypytać bankowca o szczegóły takiej oferty. Jeśli ktoś nie odczuwa potrzeby ochrony, to raczej bez sensu jest płacić za pakiet ubezpieczeń 2 tys. zł przy kredycie na 5, czy 10 tys. zł.

Obok kwestii ubezpieczeń, trzeba też zwrócić uwagę na opłaty za rozpatrzenie wniosku czy przyznanie kredytu. Kredytodawcom trudniej niż kiedyś jest ukrywać prowizje, m.in. dlatego, że muszą wręczać klientom formularze informacyjne zawierające szczegóły kredytu. Dokumenty są ujednolicone i zawierają takie same rubryki w każdym banku, więc łatwo można oferty porównywać. Kredytobiorca ma także prawo do bezpłatnego otrzymania egzemplarza projektu umowy o kredyt. Nic nie zastąpi jednak uwagi i choćby chwili spędzonej z kalkulatorem w ręku.

Zdecydowanie nie należy nadmiernie ufać reklamom i promocjom. Standardowe warunki w jednym banku mogą okazać się dużo lepsze niż promocyjne w innym. Zresztą komunikaty reklamowe przedstawiają tylko tę najlepszą stronę kredytu. Przykładowo - reklama przekazuje, że oprocentowanie kredytu wynosi np. „od 6 proc.”. Tymczasem takie warunki dostępne są tylko dla wąskiej grupy osób z najwyższą zdolnością kredytową. Pozostałym klientom bank proponuje dużo wyższe oprocentowanie, nawet ponad 20 proc.

Decydując się na jakąś promocję, trzeba dokładnie sprawdzić, czy jej warunki są zapisane w umowie kredytowej, czy może ta tylko odsyła do regulaminu czy tabeli opłat i prowizji. Cenniki bank może łatwo zmienić na niekorzyść, umowę z klientem już nie.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.07.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Gdy kredyt na zakup to za mało.... 21.11.2018 21:09 przez:
Robert Sierant,
Kredyt na dokończenie domu 26.3.2018 13:12 przez:
Babel
Kredyt na mieszkanie dla osoby pracującej za granica? 3.5.2017 19:59 przez:
AdrianC

forum o kredytach

Forum finansowe dla firm
Gdzie po kredyt na dzialanosc. 8.3.2016 9:41 przez:
Brajan
Gdzie po kredyt na start? 20.1.2016 11:43 przez:
Cezary
Lepszy kredyt na działalność czy normalnie? 4.12.2015 13:09 przez:
daniel-kow

forum finansowe dla firm

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe