26.07.2010, 09:25

Kredyt hipoteczny w dwa dni? Banki mówią - tak

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Bywa, że o wyborze oferty kredytowej decyduje nie jej cena, a czas, w jakim bank jest gotowy wypłacić pieniądze. Miesiąc, tydzień, a może dzień? Zapytaliśmy bankowców, jakim terminom są w stanie sprostać udzielając kredytów. Czy wakacje sprzyjają mobilizacji w pracy? Sprawdź kolejny ranking Comperii.

Nie wszystkie banki zgodziły się na podanie deklarowanego czasu zamknięcia kredytowej sprawy. Twierdzą, że każda jest inna i nie da się stwierdzić apriori, ile potrwa analiza. Większość kredytodawców jednak odważyło się nakreślić przybliżone terminy. Rekordziści mówią o minutach!
Kredyty hipoteczne – od 2 dni do miesiąca

Z praktyki wiemy, że proces starania się o pozytywną decyzję kredytową może potrwać nawet kilka miesięcy. Tymczasem żaden z zapytanych przez nas banków nie podał terminu dłuższego niż 30 dni. Jak wynika z ankiety, średni, deklarowany czas przyznania kredytu trwa dwa tygodnie. Rekordziści twierdzą, że są w stanie wydać decyzję w ciągu dwóch dni.

Tabela 1. Deklarowany czas podjęcia decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego

Pekao SA
2 dni od daty złożenia kompletu wniosku do wydania pełnej decyzji- ten czas może ulec zmianie
Kredyt Bank
2 dni
BOŚ
2 dni robocze do wydania potwierdzenia posiadania zdolności do spłaty i 5 dni na podjecie decyzji
BGŻ
powinno to trwać do 5 dni roboczych
GETIN Bank
Średni czas analizy do decyzji ostatecznej to 7 dni
Deutsche Bank
obecnie, z uwagi na dużą ilość wniosków, może on wynieść ok. 8-10 dni roboczych. W związku z prowadzonymi pracami nad wdrożeniem aplikacji zwiększającej przepustowość systemu, już jesienią czas oczekiwania na decyzję kredytową powinien wynosić standardowo 3-4 dni.
ING
d 2 do 10 dni roboczych (w indywidualnych, skomplikowanych sytuacjach okres oczekiwania może się wydłużyć)
Polbank
W przypadku złożenia kompletu dokumentów finansowych i nieruchomości czas do decyzji ostatecznej wynosi 7 dni roboczych.
W przypadku wydania decyzji dwuetapowej (wstępnej i ostatecznej) czas zamknięcia wniosku wynosi 9 dni roboczych.
Nordea
Wniosek rozpatrywany jest w terminie nie dłuższym niż:
1/         7 dni    –           w przypadku kredytów hipotecznych przeznaczonych na zakup lub zamianę nieruchomości na rynku wtórnym, bądź kredytów na remonty lub modernizacje nie wymagające pozwolenia na budowę,
2/         14 dni   –          w przypadku kredytów budowlano-hipotecznych przeznaczonych na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej,
3/         30 dni  –           w przypadku kredytów budowlano-hipotecznych przeznaczonych na finansowanie inwestycji budowlanej.
Za datę przyjęcia wniosku do rozpatrzenia przyjmuje się datę spełnienia przez wnioskodawcę wymogów w zakresie kompletności dokumentacji.
W sytuacjach niestandardowych termin rozpatrywania wniosku może ulec wydłużeniu.
DnB NORD
10 dni na podjęcie decyzji kredytowej
ok. 10 dni
BNP Paribas Fortis
W sytuacji, gdy wniosek złożony przez klienta nie budzi zastrzeżeń tzn. jest kompletny, nie wymaga uzupełnień ani wyjaśnień, termin ten wynosi 14 dni + 2 dni na wypłatę środków.

Aktualnie (do 30 września) klient ma możliwość otrzymania wstępnej decyzji kredytowej w ciągu 48 godzin po złożeniu wniosku kredytowego oraz dokumentów dochodowych. Ostateczna decyzja wydawana jest po analizie dokumentów dot. nieruchomości, ocenie zabezpieczenia i celu kredytowania.
BPH
14 dni
Citi Handlowy
14 dni roboczych
EUROBANK
od 2 do 3 tygodni
MultiBank
30 dni roboczych
Alior
produkt złożony- czas zamknięcia wniosku zależy od konkretnego przypadku.
BZ WBK
 Bank nie deklaruje Klientowi czasu podejmowania decyzji i zamykania całej transakcji. Jedynym zobowiązaniem, które ma swoje odbicie w umowie kredytowej jest czas na wypłatę kredytu od momentu podpisania umowy i przesłania kompletu dokumentów stanowiących warunek uruchomienia. W tym przypadku Bank zobowiązuje się do max 7 dni jednak nie jest on przestrzegany i środki są wypłacane średnio w ciągu 1-2 dni.
Millennium
Dokładny czas, jaki w praktyce upływa od złożenia przez Klienta wniosku o kredyt hipoteczny w placówce Banku do uzyskania przez niego decyzji kredytowej zależy od indywidualnej sytuacji. Należy wziąć pod uwagę, że przed podjęciem decyzji kredytowej Klient dostarczyć musi niekiedy dodatkowe, wymagane przez Bank dokumenty oraz że wykonana musi zostać wycena nieruchomości, która stanowić będzie zabezpieczenie zobowiązania. To jak szybko i sprawnie zrealizowane zostaną te czynności wpływa na czas rozpatrzenia wniosku.
Allianz Bank
Czas rozpatrywania wniosku, zależy od bardzo wielu czynników i trudno je deklarować.

Źródło: banki
 
Kredyty gotówkowe szybciej i łatwiej
Pożyczki konsumpcyjne są dużo prostszym produktem finansowym w porównaniu z kredytem hipotecznym. Co więcej, w tym przypadku mówimy o dużo mniejszych kwotach. Wszystko to sprawia, że proces ich przyznania trwa krócej. Najczęściej do kilku dni.
 

Tabela 2. Deklarowany czas podjęcia decyzji o przyznaniu kredytu gotówkowego

GETIN Bank
w większości przypadków średni czas wydania decyzji kredytowej od momentu złożenia wniosku kredytowego to około kilka minut
BGŻ
kilkanaście minut
BPH
nawet 15 min
Kredyt Bank
do 30 minut
Deutsche Bank
nawet w ciągu tego samego dnia
Citi Handlowy
 od momentu dostarczenia przez klienta wszystkich niezbędnych dokumentów środki wypłacane są w ciągu 1 dnia roboczego
Polbank
zas zamknięcia wniosku to jeden dzień roboczy
PKO BP
 ok. 1 dnia
ING
od 15-30 minut do 2 dni
Millennium
Wnioski kompletne domykają się w 48 godzin
DnB NORD
2 dni od złożenia wniosku do wypłaty środków
Nordea
Kredyt gotówkowy 1-3 dni
MultiBank
2-3 dni robocze
BNP Paribas Fortis
Wstępna decyzja kredytowa jest wydawana w ciągu ok. 5 min po wprowadzeniu danych klienta do systemu. Umowa kredytowa jest generowana automatycznie z decyzją. Następnie w ciągu dwóch dni klient powinien spełnić dodatkowe warunki, jeśli takie wystąpią. Bank uruchamia środki nie później niż w ciągu kolejnych dwóch dni. Zatem cała procedura trwa maksymalnie cztery dni.  
Pekao SA
Wniosek o kredyt gotówkowy składany jest bezpośrednio w systemie przez doradcę, nie ma konieczności składania dodatkowych pism przez klienta (mniej formalności).
Decyzja kredytowa może być nawet natychmiast po wprowadzeniu wszystkich danych, ale w niektórych wypadkach (każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie) czas oczekiwania jest dłuższy.
BOŚ
nie mamy czasu deklarowanego
BZ WBK
 Bank nie deklaruje Klientowi czasu podejmowania decyzji i zamykania całej transakcji. Jedynym zobowiązaniem, które ma swoje odbicie w umowie kredytowej jest czas na wypłatę kredytu od momentu podpisania umowy i przesłania kompletu dokumentów stanowiących warunek uruchomienia. W tym przypadku Bank zobowiązuje się do max 7 dni jednak nie jest on przestrzegany i środki są wypłacane średnio w ciągu 1-2 dni.
Allianz Bank
Czas rozpatrywania wniosku, zależy od bardzo wielu czynników i trudno je deklarować.

Jak deklaracje banków sprawdzają się w rzeczywistości? Prosimy o wymianę opinii na forum Comperii.
 
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.07.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2773 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt Hipoteczny a zaniżona wypłata na umowie 21.6.2019 7:05 przez:
stringi100
kredyt hipoteczny - która wersja lepsza 29.8.2018 9:48 przez:
1992-kasia
Kredyt hipoteczny na remont budynku. 14.8.2017 12:14 przez:
MrCluster
Kredyt hipoteczny w ciąży 23.6.2017 20:08 przez:
smeg
kredyt hipoteczny czy własne oszczędności? Pomocy 27.3.2017 18:28 przez:
nilada
bank BPS - NAJLEPSZY KREDYT HIPOTECZNY? 31.5.2016 9:01 przez:
wiktor

forum o kredytach