27.12.2013, 08:14

Kredyt hipoteczny po 40-stce?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.8     / 10 (oddano 4 głosów)

Kredyt hipoteczny po 40-stce?
Na finansową pomoc banku przy zakupie mieszkania zazwyczaj decydują się osoby będące na początku swojego dorosłego życia. Również rządowe programy wsparcia kierowane są do ludzi młodych. Co jeśli jednak na zaciągnięcie kredytu zdecyduje się osoba po 40 roku życia? Banki stosują w tej kwestii pewne ograniczenia.

Kredyt hipoteczny jest z reguły długookresowym zobowiązaniem, przez wiele lat obciążającym domowy budżet. Z tego powodu polityka banków przewiduje ograniczenia w kwestii maksymalnego wieku kredytobiorcy – po to, żeby w największym możliwym stopniu ograniczyć ryzyko niespłacenia kredytu.

Kredyt a wiek

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego potencjalny kredytobiorca musi liczyć się z tym, że bank będzie oczekiwał od niego spełnienia licznych warunków. Oprócz aspektów finansowych, np. wysokości zarobków, pod uwagę brany jest również wiek kredytobiorcy.

O ile jednak minimalny wiek ograniczają raczej prawo (osiągnięcie pełnoletniości a więc nabycie pełnej zdolności do czynności prawnych) i możliwości finansowe (zbyt młody potencjalny kredytobiorca zazwyczaj nie ma wystarczających do uzyskania kredytu dochodów), to maksymalny wiek kredytobiorcy jest indywidualną decyzją banku.

W większości przypadków banki określają maksymalny wiek, w jakim powinien być kredytobiorca w momencie całkowitej spłaty zobowiązania. W przeważającej części banków granica ta wynosi ok. 70 lat. Po odjęciu 30 lat (czyli najdłuższego okresu spłaty rekomendowanego przez kredytobiorców) okazuje się, że maksymalny wiek zaciągnięcia kredytu to ok. 40 lat. Co jeśli kredyt chce zaciągnąć osoba nieco starsza?

Co można zrobić

Po przekroczeniu „czterdziestki” potencjalny kredytobiorca ma dwa wyjścia. Po pierwsze może zdecydować się na bank o nieco wyższych limitach wiekowych. Dodatkowe pięć lat dopuszcza np. PKO BP, Millennium czy BNP Paribas. W tej sytuacji trzeba jednak liczyć się z możliwymi mniej korzystnymi warunkami cenowymi – banki muszą bowiem zrekompensować sobie wyższe ryzyko.

Drugim sposobem rozwiązania tego problemu jest natomiast wybranie krótszego okresu kredytowania. Dla banku oznacza to spadek ryzyka, że kredyt nie zostanie spłacony. Kredytobiorca musi jednak pamiętać, że kosztem skrócenia okresu spłaty będzie konieczność zwiększenie posiadanego wkładu własnego lub spłacanie wyższych rat, a co za tym idzie konieczność posiadania wyższej zdolności kredytowej.

Warto więc pamiętać, że decyzja o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego powinna nie tylko opierać się na analizie warunków kredytu, ale też zostać podjęta w odpowiednim czasie, zanim otrzymanie finansowania stanie się utrudnione.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.12.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Gabriela Drzymalska
, ekspert Comperia.pl
151 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt Hipoteczny a zaniżona wypłata na umowie 21.6.2019 7:05 przez:
stringi100
kredyt hipoteczny - która wersja lepsza 29.8.2018 9:48 przez:
1992-kasia
Kredyt hipoteczny na remont budynku. 14.8.2017 12:14 przez:
MrCluster
Kredyt hipoteczny w ciąży 23.6.2017 20:08 przez:
smeg
kredyt hipoteczny czy własne oszczędności? Pomocy 27.3.2017 18:28 przez:
nilada
bank BPS - NAJLEPSZY KREDYT HIPOTECZNY? 31.5.2016 9:01 przez:
wiktor

forum o kredytach