03.02.2008

Kredyt hipoteczny a opóźnienia w spłacie

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Posiadanie zdolności kredytowej to jednej z podstawowych warunków uzyskania kredytu hipotecznego. Kredytobiorca nie powinien też mieć opóźnień w spłacie wcześniejszych zobowiązań.

Informacje o wszystkich spłacanych kredytach, w tym dane o zaległościach i opóźnieniach, przesyłane są przez banki do Biura Informacji Kredytowej. Banki, rozpatrując nowe wnioski kredytowe, korzystają z tych danych. Teoretycznie problemy ze spłatą kredytów w przeszłości blokują możliwość zaciągania nowych zobowiązań. W praktyce bywa jednak inaczej. Banki gotowe są przymknąć oko na drobne  zaniedbania ze strony kredytobiorców. W takich sytuacjach decyzja o udzieleniu bądź odmowie przyznania kredytu każdorazowo rozpatrywana jest indywidualnie. Wszystko zależy bowiem od skali opóźnień w spłacie wcześniejszych kredytów i od ich przyczyn.

Kilkudniowe, a nawet kilkunastodniowe opóźnienia, z rzeczowym usprawiedliwieniem wnioskodawcy nie powinny zablokować dostępu do kredytowania. W takiej sytuacji trzeba się jednak liczyć z tym, że bank zaproponuje wyższą marżę kredytu. Teoretycznie podwyższona marża, a więc większa miesięczna rata, skutkować będzie słabszą zdolnością kredytową klienta, a skoro tak, również niższą maksymalną kwotą kredytu.

Zaniedbania w spłacie kredytu nie oznaczają jednak, że nierzetelny kredytobiorca nie ma szans na wyczyszczenie swojego rejestru. Informacje zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej przechowywane są przez cały okres trwania umowy z bankiem lub SKOK (te instytucje mają prawo korzystania z danych BIK-u) oraz po wygaśnięciu zobowiązania:
- Przez okres wskazany w upoważnieniu udzielonym przez klienta (w przypadku klientów regularnie wywiązujących się ze swoich zobowiązań wobec banku lub SKOK).
- Przez okres nie dłuższy niż 5 lata bez zgody klienta (jeżeli klient opóźniał się ponad 60 dni ze spłatą zobowiązania wobec banku i upłynęło 30 dni od powiadomienia go przez bank z ostrzeżeniem o zamiarze przetwarzania danych bez jego zgody). W przypadku pytań złożonych przez banki i SKOK-i, przez okres jednego roku od momentu złożenia zapytania.
 
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (03.02.2008).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2773 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt Hipoteczny a zaniżona wypłata na umowie 21.6.2019 7:05 przez:
stringi100
kredyt hipoteczny - która wersja lepsza 29.8.2018 9:48 przez:
1992-kasia
Kredyt hipoteczny na remont budynku. 14.8.2017 12:14 przez:
MrCluster
Kredyt hipoteczny w ciąży 23.6.2017 20:08 przez:
smeg
kredyt hipoteczny czy własne oszczędności? Pomocy 27.3.2017 18:28 przez:
nilada
bank BPS - NAJLEPSZY KREDYT HIPOTECZNY? 31.5.2016 9:01 przez:
wiktor

forum o kredytach