04.04.2012, 08:58

Kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy - czy trzeba prosić małżonka o pozwolenie?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.5     / 10 (oddano 2 głosów)

Czy można zaciągnąć kredyt gotówkowy bez wiedzy i zgody małżonka? Owszem, ale najczęściej tylko do kwoty 15-20 tys. zł, w zależności od wewnętrznych regulacji danego banku. Zawsze z kolei wymagana będzie zgoda współmałżonka w przypadku zaciągania kredytu samochodowego, jeśli tylko łączy ich wspólnota majątkowa.

Kredyt gotówkowy - można bez zgody małżonka

Z kredytami gotówkowymi jest nieco inaczej niż z kredytami hipotecznymi, które są zobowiązaniem obojga małżonków, o ile tylko nie posiadają oni rozłączności majątkowej. Kredyt gotówkowy może zostać zaciągnięty w banku bez wiedzy i zgody współmałżonka także wtedy, gdy tworzą oni wspólnotę majątkową. Kredytodawcy stawiają jednak pewne limity. Zazwyczaj bankom nie jest potrzebna zgoda i wiedza współmałżonka kredytobiorcy, jeśli zobowiązanie opiewa na maksymalnie 15 - 20 tys. zł.Od razu wiele osób myśli o sytuacji, kiedy jedno z małżonków zaciąga kredyty, a spłacać musi je drugie, nawet jeśli na zobowiązanie nie wydało zgody, lub po prostu o nim nie wiedziało. Wykluczając jednak sytuacje przestępcze (np. podrobienie podpisu małżonka na umowie kredytowej), w większości sytuacji bank nie ma prawa zaspokajać swoich wierzytelności z majątku wspólnego małżeństwa lub z majątku małżonka, a tylko z dochodu kredytobiorcy bądź jego majątku osobistego.

Z drugiej strony jest też teoretyczne ustanowienie przez sąd tzw. przymusowej rozdzielności majątkowej, aby wierzyciel mógł zaspokoić swoje żądania. Oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich tylko w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny, czyli tych dotyczących codziennej egzystencji rodziny (jedzenie, ochrona zdrowia, opłaty za mieszkanie, gaz, prąd, wodę itd.).

Kredyt samochodowy

Zdecydowanie prostsza sytuacja jest z kredytami samochodowymi. W ich przypadku, zawsze oboje małżonkowie są stroną umowy o kredyt, o ile oczywiście występuje między nimi wspólnota majątkowa. I nie robi różnicy, czy współmałżonek osiąga dochody czy nie. Po prostu - jeśli tylko między małżonkami nie ma rozdzielności majątkowej, to nie ma możliwości, ażeby kredyt samochodowy został udzielony bez wiedzy współmałżonka.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (04.04.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt dla pracującego na umowę o dzieło. 19.4.2016 16:38 przez:
wojtekFr
Jaki tani kredyt gotówkowy? 2.12.2015 8:46 przez:
lena w
Jaki kredyt na mieszkanie w tbs? 23.11.2015 8:05 przez:
eugeniusz
Jaki kredyt na samochód? 16.10.2015 14:59 przez:
ernestBryn
Gdzie dostanę kredyt na 30 000? 24.6.2015 8:31 przez:
Mieszko

forum o kredytach

Forum finansowe dla firm
Kredyt na winnicę 28.8.2014 18:07 przez:
Ruda Maruda

forum finansowe dla firm

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe