08.08.2012, 09:53

Kredyt bez odsetek? Tak, to możliwe

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 3 głosów)

Wszystkie pożyczki z banku mają jedną cechę wspólną - są oprocentowane. Niezależnie, czy klient zdecyduje się na kredyt gotówkowy czy na limit w koncie, od pożyczonej kwoty będzie musiał płacić odsetki. Istnieje jednak jeden produkt, który umożliwia zaciągniecie zobowiązania nieoprocentowanego. Chodzi oczywiście o kartę kredytową i dobrodziejstwo z nią związane - okres bezodsetkowy.

Wiele osób myli kartę kredytową z debetową, wydawaną do praktycznie każdego konta osobistego. Faktycznie, zasada działania jest praktycznie taka sama. Karta kredytowa może być z powodzeniem wykorzystywana do dokonywania płatności za codzienne zakupy. Sposób użycia również jest identyczny, jak w przypadku karty debetowej - podczas płacenia za zakupy wystarczy ją przeciągnąć przez odpowiedni terminal i zatwierdzić operację wpisując numer PIN.

Korzystaj z okresu bezodsetkowego...

Jednak karta kredytowa ma wyjątkową właściwość, która odróżnia ją od zwykłego „plastiku”. Umożliwia posiadaczowi zaciągnięcie nieoprocentowanego kredytu. Jak to możliwe? Wystarczy spłacić zobowiązanie w okresie bezodsetkowym, żeby nie ponieść żadnych kosztów.

Okres bezodsetkowy można nazwać okresem odroczenia płatności. Klient przez pewien czas (zazwyczaj 30 dni) dokonuje transakcji kartą. Po tym okresie bank generuje zestawienie zawierające listę dokonanych płatności wraz z saldem zadłużenia i wymaganą kwotą do spłaty. Następnie klient musi w określonym czasie (20 – 31 dni) spłacić w całości powstałe saldo. Dzięki takiej konstrukcji posiadacz karty przez okres od 50 do nawet 61 dni może korzystać z nieoprocentowanego kredytu.

Ale uwaga!

Aby okres bezodsetkowy zadziałał - konieczne jest spełnienie dwóch podstawowych warunków. Pierwszy to konieczność spłaty całej kwoty zadłużenia, a drugi - powstałe na karcie zadłużenie musi być efektem przeprowadzania transakcji bezgotówkowych (czyli płatności w sklepach). Jest to bardzo ważne, ponieważ nie spełnienie któregokolwiek z tych warunków automatycznie powoduje naliczanie odsetek.

Korzystania z karty kredytowej należy się nauczyć, ponieważ prawidłowe używanie tego produktu przynosi konkretne oszczędności. Przykładem może być sytuacja, w której nasze pieniądze „leżą” sobie na oprocentowanym koncie oszczędnościowym, a my w tym czasie wykorzystujemy darmowy kredyt na karcie.

Dodatkowo karty kredytowe bardzo często są powiązane z programami partnerskimi. Dzięki nim użytkownik „plastiku” może liczyć na zniżki w wielu punktach handlowo-usługowych.

Połączenie tych dwóch aspektów powoduje, że oszczędności wynikające z używania karty kredytowej mogą okazać się więcej niż satysfakcjonujące.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (08.08.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt bez odsetek - na czym polega? 4.5.2016 10:00 przez:
pitarek
Gdzie dostanę kredyt bez biku? 17.12.2015 8:22 przez:
wanda
kredyt bez dochodów 30.11.2015 11:13 przez:
Marek

forum o kredytach

Forum o lokatach
Dobry kredyt dla seniora - w jakim banku? 9.3.2016 15:35 przez:
Ela34

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czy ubezpieczenie kredytu jest konieczne? 6.3.2015 8:46 przez:
Faustyn

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
kredyt firmowy z zabezpieczeniem hipotecznym 14.10.2015 13:19 przez:
carlos

forum finansowe dla firm

Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe