20.03.2013, 09:36

Konto oszczędnościowe - uważaj na zapisy drobnym drukiem

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Konta oszczędnościowe to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych wykorzystywanych do gromadzenia nadwyżek finansowych. Dzięki nim odkładanie pieniędzy nie tylko stało się łatwiejsze, ale także duże efektywniejsze. Niestety tak jak w większości instrumentów finansowych, tak i w kontach oszczędnościowych kryją się pewne pułapki. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła przedstawić te najbardziej popularne.

Wymagany rachunek osobisty

Znaczna część kont oszczędnościowych jest oferowana w pakietach ze zwykłymi rachunkami bankowymi. O ile konta oszczędnościowe są prowadzone za darmo, o tyle w przypadku ROR’ów banki pobierają już pewne opłaty. Może to oznaczać, że w rzeczywistości „zarobione” na koncie oszczędnościowym odsetki zostaną pochłonięte przez opłatę za prowadzenie tradycyjnego rachunku.

Uwaga na wypłaty

Innym „ukrytym” kosztem związanym z kontem oszczędnościowym jest opłata pobierana za drugą i kolejną wypłatę pieniędzy z takiego rachunku. Pomimo tego, że środki zdeponowane na koncie oszczędnościowym są zawsze dostępne, to jednak za ich zbyt częste wypłacanie banki wymagają opłaty.

Na rynku można spotkać instytucje, w których za przeprowadzenie takiej operacji może kosztować nawet 10 złotych. Z punktu widzenia klienta nie jest to mała kwota, wykonanie podobnej czynności kilka razy w miesiącu może zniwelować wszystkie dopisane do rachunku odsetki.

Oprocentowanie progowe

Kolejną „pułapką”, którą łatwo przeoczyć w kontach oszczędnościowych jest stosowanie przez banki tzw. oprocentowania progowego, czyli obowiązującego tylko do pewnej kwoty. Polega to na tym, że dana instytucja oferuje atrakcyjne oprocentowanie takiego rachunku, ale na przykład do kwoty 10 tysięcy złotych.

Wszystkie pieniądze stanowiące nadwyżkę powyżej tej sumy są już oprocentowane według standardowej stawki. Jest to dość istotny problem, gdyż klienci nie zawsze zwracają uwagę na dodatkowe warunki, często dopisane małym drukiem.

Promocje czasowe i promowanie nowych

Innym „wybiegiem”, jaki można spotkać w kontach oszczędnościowych jest stosowanie atrakcyjnego oprocentowania, ale tylko przez pewien czas np. przez 3 miesiące od otwarcia danego rachunku. Po okresie promocji oprocentowanie konta ulega obniżeniu.

W podobny sposób działa „promowanie” nowych klientów. Z tymże na wysokie oprocentowanie konta oszczędnościowego mogą liczyć tylko osoby, które dopiero otworzyły rachunek lub też przyniosły do banku „nową” gotówkę.

Przedstawione wyżej zabiegi mają na celu zwiększenie bazy depozytowej danego banku oraz pozyskanie przez niego nowych klientów.

Konta oszczędnościowe stanowią doskonałe uzupełnienie produktów wykorzystywanych do pomnażania pieniędzy klientów. Stanowią one udane połączenie elastyczności z możliwością uzyskania wysokiego oprocentowania. Pomimo tych zalet każdy, kto jest zainteresowany otwarciem takiego rachunku powinien dokładnie zapoznać się z warunkami jego prowadzenia. Tylko w ten sposób będzie pewien, że wybrane przez niego konto rzeczywiście spełnia wszystkie jego wymagania.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (20.03.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Konto oszczędnościowe w orange finanse 3,5% opinie 5.9.2016 11:08 przez:
MarcinLukiewicz
Jakie konto oszczędnościowe z dobrym oprocentowaniem? 28.12.2015 15:11 przez:
dario

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
konto oszczędnościowe dla firm 15.6.2015 14:02 przez:
Marzena Kazbieruk, Ekspert Comperia.pl
Subkonto w alior banku 3.6.2015 14:49 przez:
Rupi

forum finansowe dla firm