18.09.2012, 13:52

Konto oszczędnościowe bez rachunku osobistego - to możliwe!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Konto oszczędnościowe to najczęściej dodatek do rachunku osobistego. Ale wcale nie musi to być regułą - jeśli nie satysfakcjonuje Cię jego oprocentowanie, możesz założyć je w innym banku. Kilka instytucji oferuje bowiem rachunki oszczędnościowe nie wymagając przy tym posiadania u siebie konta osobistego.

Konta oszczędnościowe mają swoje zalety. Ich oprocentowanie jest wyższe niż na zwykłych ROR-ach, a dostęp do środków nie tak utrudniony, jak do pieniędzy zgromadzonych na lokatach.

W końcu, aby przed terminem zapadalności odzyskać choćby część środków z lokaty, trzeba zerwać całą, i zazwyczaj pogodzić się z utratą wszystkich narosłych do tej pory odsetek. Tymczasem z konta oszczędnościowego można wypłacać nawet małe sumy bez przeszkód (choć zazwyczaj tylko jeden raz w miesiącu za darmo), a odsetki regularnie (zwykle co miesiąc) powiększają saldo, niezależnie od częstotliwości wypłat.

Niestety, zazwyczaj konta oszczędnościowe są tylko dodatkami do rachunków osobistych. Innymi słowy - trzeba mieć ROR, aby otworzyć rachunek oszczędnościowy. A co, jeśli klient nie jest zadowolony z jego oprocentowania? Jeśli konto osobiste mu odpowiada i nie potrzebuje kolejnego, ale za to jego oczekiwań nie spełnia oprocentowanie rachunku oszczędnościowego? Na ratunek przychodzi kilka banków, które zakładają konta oszczędnościowe wszystkim zainteresowanym, a nie tylko tym, którzy posiadają tam ROR. W dodatku za darmo. Pięć instytucji oferujących najlepsze konta oszczędnościowe bez wymogu posiadania rachunku osobistego to: BGŻOptima, DnB NORD, Alior Bank, Alior Sync i BPH.

Liderem wśród takich banków pod względem oprocentowania jest bank BGŻOptima. To bank typowo oszczędnościowy, więc on tak naprawdę nie ma nawet w swojej ofercie kont osobistych. Konto Oszczędnościowe BGŻOptima, aktualnie oprocentowane na poziomie 5,80 proc., może założyć każdy, niezależnie w którym banku ma swój ROR. W dodatku instytucja nie karze opłatami za wykonywanie przelewów z rachunku - wszystkie są darmowe.

Niewiele gorszą ofertę przygotował bank DnB NORD. Na jego koncie oszczędnościowym zarabia się 5,50 proc. w skali roku. Dostęp do rachunku odbywa się w oddziale lub poprzez bankowość internetową. Niestety, każdy przelew poza bank DnB NORD z tego konta kosztuje - 5 zł przez bankowość internetową i telefoniczną oraz 9 zł w oddziale. Na szczęście darmowe są wypłaty w placówce.

Wszystkich zainteresowanych zapraszają do siebie także Alior Bank oraz Alior Sync. Oprocentowanie kont oszczędnościowych w tych instytucjach wynosi 4,35 proc. Co ciekawe, te instytucje za miesięczną opłatę w wysokości 3 zł udostępniają także kartę do konta. W obu bankach bezpłatny jest pierwszy przelew w miesiącu lub pierwsza wypłata gotówki w bankomacie (Alior Banku lub Euronetu) oraz pierwsza transakcja bezgotówkowa (w przypadku Alior Banku także pierwsza wypłata w oddziale).

Kolejne transakcje w miesiącu są płatne - w Alior Sync 2 zł (przelew w Internecie) i 5 zł (płatność bezgotówkowa, wypłata z bankomatu), a w Alior Banku 5 zł (przelew w Internecie, wypłata z bankomatów i z kas banku, realizacja transakcji bezgotówkowych) i 6 zł (przelew w oddziale).

Oprocentowaniem 4,25 proc. kusi z kolei Bank BPH na rachunku oszczędnościowym Sezam Oszczędzam Plus. Produkt ten charakteryzuje codzienna kapitalizacja odsetek. Dostęp do konta może odbywać się przez Internet oraz w oddziale banku. Niestety, każdy przelew do innego banku (nawet pierwszy w miesiącu), zarówno w sieci, jak i w placówce, kosztuje aż 7,99 zł. Tyle samo trzeba zapłacić za wypłatę gotówki w kasie banku. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (18.09.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Konto oszczędnościowe w orange finanse 3,5% opinie 5.9.2016 11:08 przez:
MarcinLukiewicz
Jakie konto oszczędnościowe z dobrym oprocentowaniem? 28.12.2015 15:11 przez:
dario

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
konto oszczędnościowe dla firm 15.6.2015 14:02 przez:
Marzena Kazbieruk, Ekspert Comperia.pl
Subkonto w alior banku 3.6.2015 14:49 przez:
Rupi

forum finansowe dla firm

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe