05.06.2012, 11:20

Konto osobiste - produkt za który nie trzeba płacić

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.3     / 10 (oddano 3 głosów)

Każdy z nas o nich słyszał, większość ich używa, a na pewno znaczna część za nie płaci. Mowa oczywiście o rachunkach osobistych, które wykorzystujemy do przeprowadzania codziennych transakcji. Porównywarka finansowa Comperia.pl przedstawia kilka sposobów, które pozwolą uniknąć płacenia za konto.

Konta osobiste należą do najpopularniejszych produktów bankowych. Służą one nie tylko do opłacania rachunków, ale także do zarządzania całym domowym budżetem. Z punktu widzenia klienta istotne jest więc, aby prowadzenie takiego konta jak najmniej kosztowało. Poniżej kilka wskazówek, jak uniknąć kosztów prowadzenia rachunku osobistego.

Bądź aktywny

Banki cenią sobie klientów, którzy aktywnie korzystają z oferowanych przez nie produktów. Na przykład opłata za prowadzenie rachunku nie jest pobierana, gdy klient zobowiąże się do comiesięcznego zasilania swojego konta z góry określoną kwotą. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o karty debetowe. Opłata za użytkowanie karty również nie jest naliczana, jeśli klient wykona określoną liczbę transakcji bezgotówkowych w miesiącu lub dokona płatności kartą na określoną kwotę.

Bądź samodzielny

Rozwój rynku finansowego i powszechny dostęp do internetu spowodował, że praktycznie każdy bank oferuje swoim klientom zdalny dostęp do rachunków bankowych. Warto skorzystać z tego udogodnienia, ponieważ dokonywanie transakcji online jest nie tylko dużo wygodniejsze, ale również, co ważniejsze, darmowe. Za wykonanie przelewu czy ustawienie zlecenia stałego poprzez kanał elektroniczny banki nie pobierają opłat.

Uważaj na bankomat

Nawet aktywny i samodzielny klient jest narażony na pewne opłaty. Jedną z nich jest prowizja pobierana za wypłatę gotówki z bankomatu obcej sieci. I choć duża część banków oferuje swoim klientom darmowe wypłaty ze wszystkich urządzeń w kraju, to nie jest to jeszcze powszechnie rozpowszechnione zjawisko. Dlatego przed dokonaniem takiej operacji upewnijmy się, ile będzie ona kosztowała.

Negocjuj warunki

Praktycznie każdy bank posiada darmowe konta osobiste. W ostatnim czasie taki produkt stał się wręcz obowiązkowym elementem oferty produktowej większości instytucji. Dlatego jeśli za posiadany przez nas rachunek bankowy naliczana jest opłata, spróbujmy negocjować warunki jego prowadzenia.

Owszem, może się zdarzyć, że nasze konto należy do produktów z tzw. „starej linii” i nie można uniknąć opłaty za jego prowadzenie. Wtedy poprośmy o otworzenie nowego rachunku lub, jeśli zależy nam na zachowaniu dotychczasowego numeru konta, o konwersję (zamianę) posiadanego rachunku na konto z nowej linii produktowej.

Jest wiele sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia rachunku bankowego. Wystarczy tylko wiedzieć, na co tak naprawdę zwracać uwagę. Z pozoru błahe sytuacje, typu przelew lub wypłata z bankomatu, mogą być źródłem generowania opłat. Bądźmy zatem czujni, a na pewno uda nam się wygospodarować dodatkowe oszczędności.
Jacek Kasperczyk
Analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.06.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Konto osobiste w mBanku. Co sądzicie? 10.1.2015 15:03 przez:
hubcio
Konto osobiste od święta 14.8.2014 20:32 przez:
Karolyna

forum o kredytach

Forum o lokatach
Konto osobiste Getin UP Free - słyszeliście ? 8.4.2016 9:52 przez:
dominika
T-Mobile Konto - czy to najlepsze konto osobiste? 21.3.2016 12:30 przez:
kysan

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
Darmowe konto osobiste w Raiffeisen bank 26.7.2015 17:04 przez:
hubertus
Strata Deutsche banku - co z klientami? 9.10.2015 7:30 przez:
Gracjal

forum finansowe dla firm

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC