2009-12-22 15:04:04

Konto osobiste PKO BP pod Rentgenem Comperii. Sprawdź, co oferuje największy bank!

Comperia regularnie prześwietla oferty kont osobistych najważniejszych graczy na rynku. W tym tygodniu pora na konta osobiste PKO BP. Jeżeli szukasz odpowiedniego produktu dla siebie, a do tego interesują Cię duże instytucje finansowe, to koniecznie przeczytaj Rentgen Comperii. Zobacz pełną ofertę kont PKO BP! Sprawdź jak wypadają na tle konkurencji!
Bank PKO BP jest na polskim rynku niekwestionowanym liderem w zakresie zgromadzonego kapitału oraz liczby obsługiwanych klientów. W marcu 2009 roku jego aktywa szacowano na 134,7 miliarda złotych, liczba klientów przekroczyła natomiast 9 milionów. Tak duża baza konsumentów wymaga od banku znaczną dywersyfikację oferowanych produktów.
 
Wśród kont osobistych bank PKO BP posiada w swojej ofercie 5 produktów. Każdy z nich przewidziany jest dla innego typu klientów. Dwa z nich, tj. Superkonto oraz Złote, konto dostępne są praktycznie dla wszystkich. Rachunek Platinium oraz Superkonto Student i Superkonto Graffiti posiadają natomiast znaczące ograniczenia w tym zakresie.
 
Pierwszy z nich powiązany jest z ofertą bankowości prywatnej – do jego założenia bank wymaga średniomiesięcznych wpływów na konto w wysokości 10 tys. zł bądź minimalnego udziału w Grupie Kapitałowej PKO BP na poziomie 500 tys. zł.
 
W przypadku pozostałych dwóch kont decyduje natomiast wiek. Posiadaczem Superkonta Student może być jedynie osoba w wieku nieprzekraczającym 26 lat, posiadająca status studenta na uczelni wyższej. Superkonto Graffiti przeznaczone jest dla osób w wieku 13 – 18 lat.
 
Koszty obsługi rachunku
 
Poszczególne konta osobiste PKO BP różnią się także ze względu na koszty związane z założeniem oraz obsługą rachunku. W zakresie oferty nie znajdziemy tu odstępstw od normy – im wyższa opłata za prowadzenie, tym niższe dalsze opłaty związane z przelewami bądź wypłatami gotówki z bankomatu. Zdecydowanie najtańszym produktem jest rachunek Platinium. Mała dostępność tego konta osobistego skutecznie zmniejsza jednak grono jego posiadaczy.
 
Konto PKO BP – koszty
 
 
Prowadzenie rachunku
Przelew zewnętrzny (internetowy / w oddziale)
Opłata roczna za kartę debetową
Wypłata gotówki z obcego bankomatu
Oprocentowanie
Superkonto
6,90 zł
0,50 zł / 5,00 zł
20,00 zł
5,00 zł
0,1 proc.
Superkonto Graffiti
1,50 zł
0,50 zł / 5,00 zł
18,00 zł
5,00 zł
0,1 proc.
Superkonto Student
2,50 zł
0,50 zł / 5,00 zł
20,00 zł
5,00 zł
0,1 proc.
Złote konto
16,50 zł
0,30 zł / 5,00 zł
20,00 zł
5,00 zł
0,3 proc.
Rachunek Platinium
0,00 zł
0,00 zł
20,00 zł
5,00 zł
0,3 proc.
 
Oferta PKO BP na tle konkurencji
 
Przy ocenie oferty kont osobistych PKO BP wybrano parametry świadczące o dosyć intensywnym użytkowaniu konta. Założono, że miesięcznie klient banku będzie dokonywał 5 przelewów wewnętrznych (1- placówka, 4 – Internet) i 7 przelewów zewnętrznych (2 –placówka, 5 – Internet). Ponadto, przyjęto także średni poziom 7 wypłat z bankomatów na miesiąc (5 – bankomaty PKO BP, 2 – inne banki). W oparciu o te parametry Comperia.pl prezentuje porównanie kosztu użytkowania najtańszego konta na rynku i konta PKO BP. Oddzielnie zaprezentowano rachunek Platinium, jako wyjątkową ofertę banku skierowaną do klientów bankowości prywatnej.
 
 
Najtańsze konto na rynku
PKO BP
Nazwa konta
rachunek Platinium
Superkonto Graffiti
Koszt użytkowania
0,00 zł
11,67 zł
25,50 zł
 
Dla podanych wyżej parametrów oferta PKO BP plasuje się w środku stawki. O ile rachunek Platinium mieści się w pierwszej piątce zestawienia, o tyle pozostałe oferty znajdują się dopiero w trzeciej i czwartej dziesiątce. Świadczy to o małej konkurencyjności kont osobistych PKO BP.
 
Prawdopodobnie jest to rezultat znacznej bazy klientów, w stosunku do których bank ma pewność, iż nie odejdą do konkurencji. W związku z tym, narzucenie im wyższych opłat pozwala na osiągnięcie dodatkowych zysków.

 

Chcesz podyskutować o kontach i bankach internetowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

 

Comperia.pl

2009-12-22
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
4.02 %
Kredyty hipoteczne