2009-12-16 14:09:20

Konto bankowe Pekao SA pod Rentgenem Comperii

Bank Pekao SA-obok PKO BP-jest niekwestionowanym liderem w świadczeniu usług bankowych na polskim rynku. Konto bankowe Pekao SA to jeden z najbardziej popularnych rachunków osobistych, z którego korzysta setki tysięcy osób. Co decyduje o tak wielkim zainteresowaniu produktami Pekao SA? Czy jego konta są lepsze od ofert konkurencyjnych banków? Ile trzeba zapłacić za przelew czy prowadzenie rachunku? Dzisiaj Comperia.pl prześwietla rachunki osobiste proponowane przez bank Pekao SA.
Duży bank = szeroka oferta
 
W przypadku kont osobistych Pekao SA ta zależność jest prawdziwa. W tym roku oferta rachunków przeszła lifting i obecnie klienci mogą wybierać spośród 9 różnych rodzajów kont. W odniesieniu do jednego klienta wybór nie jest już tak obszerny – część kont przeznaczona jest po prostu dla konkretnej grupy docelowej i posiada ograniczenia wiekowe lub wielkości posiadanego majątku (dotyczy kont przeznaczonych dla klientów VIP oferujących szeroką gamę usług dodatkowych). Należą do nich:
 
- Eurokonto Kieszonkowe – rachunek dla dzieci w wieku 13-18 lat,
- Eurokonto Intro – rachunek dla młodzieży w wieku 18-30 lat,
- Eurokonto Premium i Eurokonto Premium Plus – preferowanymi posiadaczami rachunków są osoby, które wpłacą do banku min. 7,5 tys. zł,
- Eurokonto Prestiżowe – dla osób dysponujących majątkiem powyżej 1 mln zł.
 
Pozostałe konta nie są obarczone żadnymi ograniczeniami i różnią się od siebie zakresem oferowanych usług. W ten sposób klienci zorientowani na konkretne funkcjonalności i usługi mogą wybrać konto dopasowane do ich preferencji i zminimalizować opłaty za najczęściej dokonywane operacje. Eurokonto Optymalne zostało stworzone specjalnie z myślą o osobach, które przyzwyczajone są do tradycyjnej formy kontaktu banku z klientem i wszelkie sprawy załatwiają osobiście w placówce banku. Nie znajduje to jednak odzwierciedlenia w zmniejszonych opłatach np. za przelewy zlecane w oddziale, co więcej, bank pobierze dodatkową opłatę za ewentualny dostęp do bankowości elektronicznej (który w innych pakietach jest bezpłatny). Eurokonto Net to z kolei typowe konto internetowe i w tym przypadku bank faktycznie obniża stawki opłat za operacje elektroniczne. Dwie ostatnie propozycje  - Eurokonto Aktywne i Eurokonto Aktywne Plus – można uznać za standardowe rachunki, przeznaczone dla osób korzystających z usług bankowych za pośrednictwem różnych kanałow. Wariant „Plus” dodatkowo upoważnia do darmowego dostępu do rachunku oszczędnościowego i pakietu ubezpieczeń assistance.
 
Opłaty
 
W tabeli poniżej przedstawiamy podstawowe opłaty dla poszczególnych rodzajów kont. W ofercie banku na próżno szukać rachunku wolnego od jakichkolwiek obciążeń finansowych. Przed podpisaniem umowy o prowadzenie konta warto dokładnie zapoznać się z taryfą opłat i prowizji. Jakie ciekawe opłaty można w niej znaleźć? Wystarczy wspomnieć o karze za zbyt wczesne zlikwidowanie konta – jeżeli zrezygnujemy z usług banku przed upływem 90 dni od otwarcia rachunku zostaniemy obarczeni opłatą w wysokości 35 zł. Niezadowoleni mogą być także klienci, którzy dokonują dużej ilości przelewów internetowych, gdyż za każdego sms-a uwierzytelniającego transakcję elektroniczną bank pomniejszy saldo o 20 gr – opłata dotyczy także „przyjaznego internautom” Eurokonta Net.
 
 
 
Prowadzenie rachunku
Przelew zewnętrzny (internetowy / w oddziale)
Obsługa karty debetowej
Wypłata gotówki z bankomatu obcego
Oproc.
Eurokonto Kieszonkowe
0 zł
0,50 zł / 4,99 zł
0,99 zł
2%, min. 5 zł
0,01%
Eurokonto Intro
0 zł
0,50 zł / 4,99 zł
1,98 zł*
2%, min. 5 zł
0,01%
Eurokonto Optymalne
3,99 zł
0,50 zł / 4,99 zł
4,98 zł*
4%, min. 6 zł
0,01%
Eurokonto Aktywne
5,99 zł
0,50 zł / 4,99 zł
3,98 zł*
4%, min. 6 zł
0,01%
Eurokonto Aktywne Plus
9,99 zł
0 zł / 4,99 zł
2,98 zł*
2%, min. 5 zł
0,01%
Eurokonto Net
0 zł
0 zł / 9,99 zł
3,98 zł*
4%, min. 6 zł
0,01%
Eurokonto Premium
16,99 zł
0 zł / 4,99 zł
0 zł
2%, min. 5 zł
0,01%
Eurokonto Premium Plus
17,99 zł
0 zł / 4,99 zł
0 zł
2%, min. 5 zł
3,00%
Eurokonto Prestiżowe
max. 400 zł (negocjowana)
0 zł / 4,99 zł
0 zł
2%, min. 5 zł
3,25%
* W przypadku dokonania min. 4 transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu kalendarzowym, w kolejnym miesiącu opłata jest zmniejszona do 0,99 zł (Eurokonto Intro i Aktywne Plus) lub 1,99 zł (Eurokonto Optymalne, Aktywne i Net).
 
Sprawdź inne konta osobiste!
 
Konto Pekao SA na tle konkurencji
 
W porównaniu z innymi bankami oferta rachunków Pekao SA niczym się nie wyróżnia. Prawie na każdym kroku trzeba uważać na dodatkowe opłaty, co sprawia, że korzystanie z konta w Pekao SA może okazać się drogie. W innych bankach nietrudno znaleźć dużo bardziej atrakcyjne rachunki. Dlaczego więc ten bankowy gigant nie walczy z konkurentami i każe słono płacić swoim klientom za usługi? Otóż bank Pekao SA posiada tak liczną klientelę, że nie musi oferować specjalnych promocji cenowych i może sobie pozwolić na stosunkowo wysokie opłaty. Jest to wynik przyzwyczajenia Polaków do marki banku. Jeszcze 20 lat temu na rynku funkcjonowały banki detaliczne, które można było policzyć na palcach jednej ręki. Zdecydowana większość osób przez długie lata korzystała wyłącznie z usług Pekao SA lub PKO BP. Dodatkowo nazwy obu banków brzmią niemalże identycznie… Obecnie jednak coraz większa rzesza klientów zaczyna zdawać sobie sprawę, że za niektóre produkty bankowe można płacić mniej lub nie płacić wcale i zmienia swój dotychczasowy bank na tańszy.
2009-12-16
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
4.02 %
Kredyty hipoteczne