2010-01-08 13:08:38

Konto bankowe Alior Banku na prześwietleniu w Comperii

Kilkanaście miesięcy temu Alior Bank z rozmachem zadebiutował na polskim rynku bankowym. Dzięki ofercie tanich rachunków osobistych znalazł uznanie wśród wieli osób. Jednak z początkiem nowego roku Alior Bank zgotował swoim klientom niemiłą niespodziankę, wprowadzając niekorzystne zmiany w tabeli opłat. Ile obecnie trzeba zapłacić za rachunek? Jak prezentuje się on na tle konkurencyjnych produktów? Sprawdź, jakie konto bankowe Alior Bank ma w swojej ofercie!
Przekrój przez rachunki osobiste Alior Banku
 
Obecnie w ofercie dla klientów indywidualnych możemy znaleźć 3 rodzaje kont osobistych: Konto z lokatą nocną, Konto zakupowe oraz Konto walutowe.
 
Najbardziej standardowym rachunkiem jest Konto z lokatą nocną. Na czym polega jego funkcjonalność? W zasadzie nie różni się ono niczym od tradycyjnego rachunku osobistego poza jednym atrybutem – codziennie połowa środków znajdujących się na koncie przelewana jest na lokatę nocną (overnight), której oprocentowanie wynosi 5 proc. w skali roku. Realnie daje to możliwość na odsetki sięgające ok. 2,5 – 3 proc. od wysokości całkowitego salda na rachunku. Jest to całkiem sporo w porównaniu do innych kont bankowych, które z reguły w ogóle nie są oprocentowane, jednak traktowanie Konta z lokatą nocną jako odpowiednika zwykłej lokaty nie będzie korzystnym rozwiązaniem, gdyż na tradycyjnych depozytach można zarobić nawet do 7 proc. rocznie.
W reklamach Konta z lokatą nocną bank stara się podkreślić jego „bezpłatny” charakter. Bank faktycznie nie pobierze opłaty za prowadzenie rachunku, przelewy internetowe czy nawet za wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów na świecie. Lecz jak wiadomo, reklamom nie można bezgranicznie ufać i w rzeczywistości nie wszystko jest za darmo. Nie inaczej jest i w tym przypadku – za obsługę karty debetowej bank żąda zapłaty i to całkiem niemałej. Do tej pory opłata wynosiła 3 zł miesięcznie, jednak zgodnie z nową taryfą opłat wzrasta ona aż do 9 zł z możliwością zmniejszenia do 5 zł pod warunkiem, że Alior Bank będzie Twoim „głównym bankiem”. Co to oznacza? Alior Bank będzie „głównym bankiem”, jeżeli spełniony zostanie przynajmniej jeden z poniższych warunków:
 
- na konto co miesiąc wpływa wynagrodzenie, renta, emerytura bądź stypendium,
- miesięczne wpływy na konto wynoszą min. 2 tys. zł (w przypadku studentów i uczniów do 24. roku życia min. 1 tys. zł),
- łączne średniomiesięczne saldo na lokatach, rachunkach, w jednostkach funduszy inwestycyjnych i bankowych papierach wartościowych oferowanych przez Alior Bank wynosi min. 10 tys. zł,
- łączne średniomiesięczne zadłużenie wobec banku wynosi min. 5 tys. zł.
 
Dla klientów, którzy często płacą za pomocą karty debetowej, bank przygotował specjalne Konto zakupowe. Jego podstawowym atutem jest tzw. usługa CashBack, czyli zwrot 1 proc. wartości każdej transakcji bezgotówkowej i płatności internetowej wykonanej kartą. Oprócz tego, Konto zakupowe oprocentowane jest na takich samych zasadach co Konto z lokatą nocną, zaś opłata za użytkowanie karty zawsze wynosi 5 zł (bez spełniania wspomnianych wcześniej warunków). Tym razem jednak bank pobierze już opłatę za prowadzenie rachunku w wysokości 7 zł/mies., zaś wypłata gotówki z obcych bankomatów będzie kosztować każdorazowo 5 zł (nie dotyczy bankomatów sieci Euronet i Cash4You, które są darmowe).
 
Alior Bank posiada w swojej ofercie również Konto walutowe, którego funkcjonalność nie odbiega od standardowych rachunków osobistych. Stanowi ono ciekawą alternatywę np. dla osób otrzymujących wynagrodzenie w obcej walucie. Konto walutowe może być prowadzone aż w 11 różnych walutach: euro, dolarach amerykańskich, dolarach australijskich, dolarach kanadyjskich, frankach szwajcarskich, funtach brytyjskich, koronach czeskich, koronach duńskich, koronach norweskich, koronach szwedzkich i rublach rosyjskich.
 
Rachunki osobiste Alior Banku
 
 
Prowadzenie konta
Obsługa karty debetowej
Przelew zew. (internet/telefon
/oddział)
Wypłata gotówki
z bankomatu obcego
Oproc.
Konto z lokatą nocną
0 zł
5 - 9 zł
0 zł / 5 zł / 6 zł
0 zł
0,1% + połowa środków na lokacie nocnej 5%
Konto zakupowe
7 zł
5 zł
0 zł / 5 zł / 6 zł
5 zł
0,1% + połowa środków na lokacie nocnej 5%
Konto walutowe
0 zł
5 zł
0 zł / 5 zł / 6 zł
5 zł
0,1%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Konto bankowe Alior Banku na tle konkurencji
 
W celu porównania rachunków Alior Banku z produktami innych banków policzyliśmy łączny miesięczny koszt użytkowania konta przy następujących założeniach: klient dokonuje 9 przelewów (5 internetowych i po 2 w oddziale i przez telefon) oraz 3 razy wypłaca gotówkę z obcych bankomatów. Konto z lokatą nocną plasuje się w okolicach środka stawki, jednak do takiego zestawienia trzeba podchodzić z dystansem, gdyż przyjęte założenia są wysoce zmienne i np. dla klienta korzystającego wyłącznie z bankowości internetowej i wypłacającego gotówkę tylko z bezprowizyjnych bankomatów koszt użytkowania rachunku będzie znacznie niższy.
 
Sprawdź ranking - konta osobiste
 
 
Najtańsze konto na rynku

 

 
Najtańsze konto na rynku
Alior Bank
Nazwa konta
Sprawdź
Konto z lokatą nocną
Konto zakupowe
Koszt użytkowania
0,00 zł
31 zł
49 zł
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Chcesz podyskutować o rachunkach osobistych? Wyraź swoją opinię na naszym forum o kontach!

Comperia.pl

2010-01-08
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
3.85 %
Kredyty hipoteczne