Jak dobrze wybrać konto oszczędnościowe?
Co zrobić, jeśli chcemy aby nasze oszczędności nie leżały bezczynnie na rachunku bankowym, ale nie możemy lub nie chcemy zamrażać ich na dłuższy okres na lokacie? Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest otwarcie konta oszczędnościowego.
Konto oszczędnościowe jest połączeniem zwykłego rachunku bankowego i lokaty. Dla posiadacza oznacza swobodę dysponowania zgromadzonymi środkami oraz zyski osiągane dzięki wyższemu niż na zwykłych rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oprocentowaniu.
Czym są konta oszczędnościowe?
Konta oszczędnościowe, które mają w ofercie prawie wszystkie banki, łączą cechy zwykłego ROR-u z cechami lokaty. Ich oprocentowanie jest dużo wyższe niż w przypadku kont osobistych. Dodatkowo, banki nie pobierają opłat za prowadzenie takiego rachunku.
W przeciwieństwie do lokaty, na konto oszczędnościowe można wpłacać i wypłacać zeń środki bez utraty naliczonych odsetek. Pieniądze nie są więc zamrożone i mogą zostać wykorzystane w nagłej potrzebie.
Na co zwrócić uwagę?
Jak wybierać konta oszczędnościowe? Przy ich wyborze powinno się kierować kilkoma kryteriami. Najważniejszym z nich jest oprocentowanie konta i to nie tylko jako wyrażona w procentach wysokość w skali roku. Należy również sprawdzić, czy jest ono stałe, czy zmienne (zależne od sytuacji na rynku).
Analizując ten parametr należy zwrócić uwagę, czy podane oprocentowanie to wartość nominalna czy realna - lepiej wyrażająca faktyczny zysk, bo uwzględniająca m.in. podatek od zysków kapitałowych. Duże znaczenie ma również częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im częściej są one doliczane do kapitału, tym większa kwota „pracuje” na odsetki, czyli zysk.
Mimo, że większość banków daje możliwość swobodnego dysponowania środkami, należy przyjrzeć się kosztom związanym z przelewami. Często są one tak wysokie, że wypłata z rachunku staje się nieopłacalna, przez co konta oszczędnościowe tracą swą najważniejszą cechę.
Gwarancja zysku
Warto pamiętać, że konta oszczędnościowe, jak i inne produkty oferowane przez banki, podlegają gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że w wypadku niewypłacalności banku, powierzone mu pieniądze zostaną w całości odzyskane (o ile kwota depozytu nie przekroczy równowartości 100 000 EUR).