2009-10-28 14:38:23

Konta i kredyty, czyli bankowy „cross sell”.

Comperia na bieżąco analizuje ofertę działających na polskim rynku banków. Podstawa ich działalności to konta i kredyty. Nowością jest jednak fakt, że coraz częściej występują w symbiozie, nierozerwalne niczym syjamskie bliźnięta. Przeczytaj o tym jak działa bankowy „cross sell”.
Angielskie „cross sell” tłumaczy się na polski jako sprzedaż crossową, krzyżową. Idea jest prosta. Jeżeli już trafił do Ciebie klient sprzedaj mu tyle produktów, ile to tylko możliwe. Aby ułatwić Ci zadanie obniżymy cenę poszczególnych elementów składających się na pakiet. Kupowane oddzielnie będą delikatnie mówiąc drogie.
 
Hipoteka bez gwiazdek? Nie polecam
 
Świetnym przykładem w różnicach cenowych między ofertą sprzedawaną w pakiecie a samodzielnie są kredyty hipoteczne. Weźmy na tapetę na przykład ofertę Nordei. Całkiem niczego sobie, ale tylko pod warunkiem zadeklarowania przeniesienia finansów osobistych do tego banku. Pensja musi wpływać na konto w banku, w nagrodę marża odsetkowa spada w dół o 1 punkt procentowy. Z kolei BNP Paribas Fortis w swojej nowej ofercie nagradza tych kredytobiorców, którzy wraz z pożyczką zdecydują się na ubezpieczenie. Odsetki w tym wariancie będą o niższe rocznie nawet o 1 punkt procentowy.
 
 
Nigdy nie mów nigdy
 
Starania banków o sprzedanie Ci jak największej liczby produktów wcale nie muszą się odbyć z niekorzyścią dla Twojego portfela. Wydaje się, że zabieganie Nordei o otwarcie rachunku bankowego wraz z kredytem hipotecznym nie jest niczym złym, tym bardziej, że prawdopodobnie i tak byś to zrobił. Ale konieczność zawierania ubezpieczeń dla celu otrzymania tańszej hipoteki bywa już nierozsądne. Może się okazać, że dana polisa jest Ci po prostu nie potrzebna, a jej utrzymywanie to tylko koszt…
 
Kto szuka nie błądzi
 
Rynek hipotek wraca do dobrej kondycji. Banki coraz chętniej walczą o klientów. Jeszcze nie ceną, choć dobre oferty, szczególnie w „cross sell’u” pojawiają się coraz częściej. Porównuj, pytaj, radź się. Oby sprzedaż krzyżowa okazała się korzystna nie tylko dla banku… 
 
Chcesz podyskutować o bankach i ich ofercie? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
 
2009-10-28
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
4.02 %
Kredyty hipoteczne