21.12.2012, 14:07

Komisja Nadzoru Finansowego planuje nowelizację Rekomendacji S

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.6     / 10 (oddano 5 głosów)

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła dziś projekt zmian w Rekomendacji S. Planuje się, aby została ona zaimplementowana w marcu 2013 r., oraz aby banki wdrożyły jej zalecenia w okresie nie późniejszym niż do pół roku po uchwaleniu.

Jakie zmiany zaproponowała Komisja Nadzoru Finansowego? Sporo może pozmieniać się w podejściu do klientów z niskim lub zerowym wkładem własnym. O ile w 2013 roku banki mogłyby udzielać jeszcze kredytów hipotecznych na 100 proc. wartości zabezpieczenia (nieruchomości), to w kolejnym już tylko na 90 proc. (gdzie nadwyżka ponad 80 proc. jest objęta ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego).

Kolejna rekomendacja KNF obejmuje maksymalny okres kredytowania brany pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Planuje się wydłużenie go z 25 do 30 lat. To pozytywnie wpłynie na zdolność kredytową osób zainteresowanych kredytem hipotecznych - będą mogły liczyć na nieco wyższy kredyt.

Przykładowo - zdolność kredytowa osoba z zarobkami na poziomie 5 tys. zł netto bez żadnych innych zobowiązań wzrośnie z ok. 390 tys. zł na 410 tys. zł, a więc o ponad 5 proc.

Z drugiej strony, z rynku mogą zniknąć kredyty na 40 czy 50 lat, bowiem KNF zaleci, aby 35 lat było maksymalną dopuszczalną długością okresu kredytowania (przy czym szczególnie rekomendować będzie kredyty na nie więcej niż 25 lat).

Komisja Nadzoru Finansowego jeszcze mocniej chce podkreślić, że walutowe kredyty hipoteczne powinny być produktem niszowym. W tym celu zarekomenduje, aby kredyty walutowe były udzielane wyłącznie kredytobiorcom uzyskującym trwałe dochody w walucie kredytu.

Zgodnie z projektem, zniknąć mają także limity tzw. wskaźnika DtI. Obecnie mówią one o tym, że maksymalny stosunek wydatków związanych z obsługą zobowiązań kredytowych do średnich dochodów netto osiąganych przez kredytobiorców nie powinien przekraczać 50 proc. (dla osób o dochodach netto na poziomie nie wyższym niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw) lub 65 proc. (dla pozostałych). Znowelizowana rekomendacja nie będzie zawierała takich sztywnych limitów – to banki powinny je ustalać indywidualnie, opierających się na własnych oraz zewnętrznych analizach. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (21.12.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kolejny SKOK zawieszony 25.2.2016 11:27 przez:
Wioleta

forum o kredytach

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty