12.07.2013, 11:22

Kieszonkowe dla dzieci na wakacjach

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Letnie miesiące to czas, na który szczególnie czekają dzieci. Oprócz odpoczynku od szkoły, często wiąże się on dla nich z różnymi wyjazdami – do rodziny w innej miejscowości, na kolonie nad morzem, obozy sportowe czy też zagraniczne wojaże. Jak w tym czasie zapewnić pociechom wystarczająco dużo pieniędzy, a jednocześnie zminimalizować ryzyko ich kradzieży czy zgubienia?

Dzieci uwielbiają wakacje i związane z nimi małe i większe podróże. Wysyłając pociechę na zorganizowany wyjazd zazwyczaj nie trzeba martwić się o większość wydatków – noclegi i wyżywienie są opłacane wcześniej. Zawsze jednak warto zaopatrzyć najmłodszych w pieniądze na wypadek nieprzewidzianych wydatków oraz na drobne przyjemności.

Tradycyjnie: gotówka

Kieszonkowe wręczane w fizycznej postaci banknotów i monet jest najczęstszą formą, w jakiej dzieci otrzymują od rodziców pieniądze. Na wyjazd też zawsze dobrze jest zaopatrzyć je w niewielką kwotę w formie gotówkowej – nie wszędzie bowiem można zapłacić kartą.

Ten sposób wiąże się jednak ze sporym ryzykiem kradzieży lub zgubienia. Dlatego też większe kwoty lepiej przekazać dziecku w inny sposób.

Bezpiecznie: karta pre-paid

Wiele banków wprowadziło do swojej oferty karty przedpłacone (pre-paid), z których można korzystać tak, jak z tradycyjnych kart płatniczych: płacić za zakupy czy wypłacać gotówkę z bankomatu. Tym co je wyróżnia, jest brak powiązania z kontem osobistym – można korzystać jedynie ze środków, którymi karta została wcześniej doładowana.

Dzięki zabezpieczeniu transakcji kodem PIN kieszonkowe dziecka jest więc lepiej chronione przed kradzieżą. Rodzice natomiast, dzięki doładowaniu określonej kwoty i ewentualnemu ustawieniu dziennego limitu transakcji, mają kontrolę nad wydatkami pociechy.

Karta pre-paid sprawdza się również w wyjątkowych sytuacjach: w przypadku nagłej potrzeby większej ilości pieniędzy, rodzic może na odległość doładować kartę, jeśli zaś dojdzie do jej kradzieży istnieje możliwość zastrzeżenia jej i wycofania pozostałych środków.

Odpowiedzialnie: konto młodzieżowe

Od 13 roku życia dziecko może stać się posiadaczem konta osobistego, zazwyczaj z dołączoną do niego kartą debetową. Kieszonkowe w takiej sytuacji może otrzymywać bezpośrednio na konto i dysponować nim według uznania.

To rozwiązanie uczy mądrego zarządzania własnym budżetem. Pozwala też dziecku na większą swobodę finansową – ma ono do dyspozycji nie tylko kieszonkowe od rodziców, ale również zgromadzone przez siebie oszczędności. Jest również bezpieczne – płatności kartą do konta zazwyczaj zabezpieczone są numerem PIN, w niektórych bankach dają też rodzicowi możliwość kontroli pociechy, np. poprzez wyznaczenie dziennych limitów transakcji.
Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (12.07.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Gabriela Drzymalska
, ekspert Comperia.pl
151 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Comperia.pl poleca
Idea+unii+bankowej
2013-07-05
Idea unii bankowej 
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe