02.10.2009, 11:32

Karty kredytowe we wrześniu zdrożały-najwięcej karty platynowe

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Comiesięczna analiza trendów na rynku kart kredytowych przygotowywana przez naszą porównywarkę pokazała we wrześniu, że wszystkie karty kredytowe zdrożały. Chodzi zarówno o koszty wydania karty oraz o oprocentowanie. Największy skok oprocentowania miał miejsce w przypadku kart platynowych. Na szczęście rosną średnie okresy bezodsetkowe.

Karty kredytowe były skazane od początku rozpoczęcia kryzysu na zwiększanie oprocentowanie i kosztów-wg ekspertów banki musiały między innymi na tym produkcie odrabiać wysokie koszty oprocentowania lokat bankowych oraz spadające przychody ze sprzedaży innych produktów bankowych. Ale karty kredytowe zawsze relatywnie były drogie i tutaj banki nie zrobiły żadnej rewolucji.

 
Porównaj najlepsze karty kredytowe Platinium na rynku!

Warto podkreślić, że w okresie od grudnia 2008 do września 2009 wzrosło tylko średnie oprocentowanie złotych i platynowych kart kredytowych. Średnie oprocentowanie 10 najlepszych kart zwykłych oraz srebrnych spadło…

 
 
Dlaczego tak się stało?
W tym czasie mocno spadły stopy procentowe a więc maksymalne oprocentowanie karty kredytowych (ograniczone do 4 krotności stopy lombardowej NBP) również spadało. Szczególnie dla kart zwykłych, które były wcześniej znacząco wyżej oprocentowanie niż karty złote i platynowe. W tych ostatnich banki miały więc „zapas” do tego by zwiększyć oprocentowanie i swój zarobek.
 
 
 
Oto aktualne wykresy dotyczące oprocentowania oraz kosztów przyznania karty:
 
 oprocentowanie karty kredytowej
opłata za wydanie karty
okres bezodsetkowy karty kredytowej
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Bardzo pozytywną informacją jest również to, że w ostatnim miesiącu wzrosła średnia liczba dni bez odsetek a więc tzw. grace period. Tzn., że możemy korzystać dłużej z nieoprocentowanego kredytu.
 

 
Wzrost więc kosztów wydania karty kredytowej oraz oprocentowania kart nie jest czymś nadzwyczajnym aczkolwiek należy liczyć się z tym, że jak tylko Rada Polityki Pieniężnej zacznie podwyższać stopy procentowe to oprocentowanie kart kredytowych pójdzie do góry. Niemniej jednak cały czas będą na rynku karty z niższym oprocentowaniem i z promocyjną opłatą za wydanie. Bo rynek kart kredytowych w Polsce jest ciągle bardzo atrakcyjny dla banków-cały czas walczą o nas klientów więc promocji nie zabraknie.
 
Warto więc przede wszystkim porównywać karty kredytowe dostępne na rynku a nie wybierać tylko te, które są dostępne w banku, w którym posiadamy konto bankowe. Jest wiele ciekawych ofert, które można bez problemu uzyskać.
 
Chcesz podyskutować o kartach kredytowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (02.10.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Karty kredytowe - okres rozliczeniowy. 25.4.2016 11:05 przez:
barbara
Brak spłaty karty kredytowej w mbank 4.5.2015 9:38 przez:
korek

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
ubezpieczenie karty kredytowej 5.12.2014 14:37 przez:
Ilona Maciejuk, Ekspert Comperia.pl
Ubezpieczenie do karty kredytowej 31.8.2014 22:44 przez:
Redzajna

forum o ubezpieczeniach