19.11.2012, 10:37

Karty kredytowe tylko do płatności bezgotówkowych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 5 głosów)

Jedną z podstawowych różnic między kartą do konta osobistego a kartą kredytową jest koszt wypłaty środków w bankomacie. Z kartą kredytową idź do bankomatu tylko wtedy, kiedy naprawdę nie masz innego sposobu na natychmiastowe zdobycie gotówki.

Coraz częściej banki nie pobierają opłat za wypłaty gotówki kartą debetową z dowolnego bankomatu w kraju, a już bez wyjątku wszystkie oferują możliwość darmowego wybrania środków z własnych maszyn. Inaczej jest w przypadku karty kredytowej. Trzeba pamiętać, że wypłata gotówki z bankomatu z jej pomocą przeważnie nie jest darmowa. A dokładniej, związane są z nią dwa koszty.

Prowizja za wypłatę gotówki w bankomacie

Najważniejszym kosztem związanym z wypłatą gotówki w bankomacie z rachunku karty kredytowej jest prowizja za tę operację. Jest ona pobierane zarówno za wypłaty w bankomatach banku, jak i innych instytucji i sieci bankomatów. Nielicznych wyjątków od tej reguły należy szukać przede wszystkich w kartach dla najzamożniejszych klientów (złotych, platynowych, World Signia itp.).

Prowizje za wypłatę z bankomatu są formułowane jako kilka procent wyciąganej kwoty. Jednocześnie jednak bank ustala minimalną wysokość takiej opłaty. Przykładowo więc, za wypłatę gotówki kartą kredytową Credit Agricole z obojętne jakiego bankomatu w Polsce płaci się 3 proc. pobieranej kwoty, lecz nie mniej niż 8 zł w przypadku kart złotych oraz 3,5 proc., min. 10 zł w przypadku pozostałych kart.

Prowizje za tę czynność w kilku innych przykładowych bankach TUTAJ

Odsetki

Wypłata gotówki w bankomacie jest traktowana jako transakcja gotówkowa. Co to oznacza? Otóż to, że już od pierwszego dnia od wypłaty będą naliczane od niej odsetki, bo transakcja ta nie jest ona objęta okresem bezodsetkowym. To inaczej niż m.in. przy płatnościach kartą kredytową w sklepach czy Internecie, gdy, w zależności od momentu wykonania transakcji w okresie rozliczeniowym, posiadacz karty ma od ok. 24 do ok. 54 dni na spłatę zadłużenia bez naliczenia żadnych odsetek.

Jeśli dług na karcie zostanie spłacony po dniu czy dwóch, to oczywiście odsetki będą znikome - ok. 11 gr za każdy dzień (dla wypłaty 200 zł, przy oprocentowaniu karty na poziomie 20 proc. w skali roku). Po dwóch tygodniach długu zbierze się jednak już ponad 1,50 zł odsetek. Grosz do grosza i wyjdzie spory koszt.

Wypłata kartą kredytową gotówki z bankomatu to kosztowna sprawa. Po pierwsze - trzeba pogodzić się z przynajmniej kilkuzłotową prowizję za tę operację. Po wtóre - należy dług jak najszybciej spłacić, bo każdy dzień generuje kolejne odsetki.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (19.11.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Karty kredytowe - okres rozliczeniowy. 25.4.2016 11:05 przez:
barbara
Brak spłaty karty kredytowej w mbank 4.5.2015 9:38 przez:
korek

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
ubezpieczenie karty kredytowej 5.12.2014 14:37 przez:
Ilona Maciejuk, Ekspert Comperia.pl
Ubezpieczenie do karty kredytowej 31.8.2014 22:44 przez:
Redzajna

forum o ubezpieczeniach

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe