07.05.2010, 18:58

Karty kredytowe-trendy. Koszty pieniędzy w plastiku nie zmieniły się

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Comperia regularnie śledzi zmiany na rynku kart kredytowych.
Co miesiąc porównujemy średnie wysokości oprocentowania i opłat za wydanie karty oraz długości okresu bezodsetkowego we wszystkich segmentach. Chcesz dowiedzieć się więcej o opłatach? Sprawdź koszty kart kredytowych z Comperią!
W kwietniu mieliśmy do czynienia z bardzo stabilną sytuacją na rynku kart kredytowych. We wszystkich segmentach rynku najlepsze oferty utrzymały swoje pozycje. W związku z tym zarówno średnie oprocentowanie jak i opłaty za wydanie karty nie uległy zmianie. Koszty kart kredytowych są zatem względnie stałe.
 
Niemniej jednak, w perspektywie ostatnich sześciu miesięcy, widać już znaczące różnice w całkowitych kosztach użytkowania kart kredytowych. Poniżej Comperia.pl prezentuje średnie wielkości oprocentowania, opłaty za wydanie oraz okresu bezodsetkowego dla dziesięciu najlepszych ofert w każdym z segmentów rynku. Pod uwagę wzięto plastyki zwykłe o limicie 2 tys. zł, srebrne – limit 10 tys. zł, złote – limit 20 tys. zł oraz platynowe z limitem 50 tys. zł.
 
Oprocentowanie
Obecnie najwyższe średnie oprocentowanie kart kredytowych dotyczy użytkowników posiadających srebrne plastyki. Za zaciągnięcie zobowiązania będą oni zmuszeni zapłacić przeciętnie ok. 19 proc. w skali roku.
 
W przypadku kart zwykłych oraz złotych, adekwatne parametry znajdują się na porównywalnym poziomie. Nominalne oprocentowanie plastyków wynosi odpowiednio 16,5 i 16 proc. w skali roku.
 
Tradycyjnie najniższe opłaty w tym zakresie generują natomiast karty platynowe. Za najlepsze oferty na rynku trzeba zapłacić przeciętnie 15,5 proc.
 
Karty kredytowe-koszty. Średnie oprocentowanie kart kredytowych
karty kredytowe koszty
 Źródło: porównywarka kart kredytowych Comperia.pl
 
Opłata za wydanie
Obok oprocentowania, najważniejszym parametrem decydującym o całkowitym koszcie użytkowania karty kredytowej jest opłata za wydanie. W zależności od koloru plastyku może wahać się od 0 do nawet 1000 złotych. Średnie stawki dla poszczególnych segmentów rynku są jednak znacznie mniej wygórowane.
 
Opłata za wydanie oraz użytkowanie zwykłej karty kredytowej, wyniosła w kwietniu przeciętnie ok. 57 złotych. W przypadku kart srebrnych oraz złotych koszt ten oscylował natomiast wokół 42 i 165 złotych. Prawie 500 złotych trzeba było za to zapłacić za posiadanie najbardziej prestiżowego plastyku – platynowej karty kredytowej.
 
Średnia opłata za użytkowanie kart kredytowych:
 
karty kredytowe koszty
  Źródło: porównywarka kart kredytowych Comperia.pl

Karty kredytowe-okres bezodsetkowy:
karty kredytowe koszty
 
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Generalnie, parametr ten ustalany jest na identycznym poziomie dla wszystkich kart w danym banku, bez względu na kolor plastyku. W związku z powyższym, średnia długość okresu bezodsetkowego we wszystkich segmentach rynku znajduje się na zbliżonym poziomie. W przypadku kart zwykłych, złotych oraz platynowych jest to 57 dni. Jeżeli chodzi natomiast o srebrne plastyki, to ich posiadacze muszą liczyć się z krótszym terminem - przeciętnie o 2 dni. Na uregulowanie zobowiązania bez konieczności zapłaty odsetek mają zatem 55 dni.
 
 
Co jest ważniejsze przy wyborze karty kredytowej - prowizja za wydanie, czy oprocentowanie? Podziel się swoją opinią na naszym forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.05.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2784 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Karty kredytowe - okres rozliczeniowy. 25.4.2016 11:05 przez:
barbara
Brak spłaty karty kredytowej w mbank 4.5.2015 9:38 przez:
korek

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
ubezpieczenie karty kredytowej 5.12.2014 14:37 przez:
Ilona Maciejuk, Ekspert Comperia.pl
Ubezpieczenie do karty kredytowej 31.8.2014 22:44 przez:
Redzajna

forum o ubezpieczeniach